Skip navigation

Mitu tundi on õige magada?

Toome alljärgnevalt olulisema treener Holger Maivälja arutlemisest une tähtsuse üle Veebitreener.ee-s

Piisav kogus und on organismile väga vajalik! Aga kui palju on siiski vaja ning, mis hetkest kogeme negatiivseid mõjusid vähesest unest?

Seda teemat on teadlased mitmeid kordi uurinud, kuid väga täpseid vastuseid siiski veel pole. Olemasolevate uuringute baasil võime aga teha järeldusi, et täiskasvanutele sobib kõige paremini unevahemik 6-8 tundi. Muidugi sõltub palju ka inimese elustiilist ning erandeid leidub alati.

Magades liiga vähe, ei saa meie keha piisavalt puhata ning liigne kurnatus arvatavasti põhjustab erinevaid hormonaalseid muudatusi, mis ei mõju meile hästi. Samuti veedame ülejäänud päeva tihti uimasena ning ei pruugi kulutada niipalju kaloreid, kui teised, suurendades rasvumise ohtu veelgi. Veetes liiga suure osa ajast voodis lesides, peame jälle arvestama sellega, et ei kuluta niipalju kaloreid ja jällegi suurendame rasvumise ohtu – sageli toimub ka „ülemagamine“, kus isegi väga pikk uneaeg ei too soovitud värskust.

Kontrollitud dieedi ajal uneaja vähendamine 3h võrra (8,5h pealt 5,5h peale) põhjustas ühes uuringus keha poolt kasutatavate toitainete ebasobivat jagunemist. Ehk lihtsamalt öeldes, dieedil olles und piirates hakkas keha rasvamassile lisaks põletama ka rohkem lihasmassi. Seda kindlasti keegi ei soovi ning vähemalt dieedi ajal võiks kehale küll piisavalt und anda.

Nagu paljud juba arvatagi võivad, siis ei mõju unepuudus hästi ka meie ajutööle ning paljud muidu lihtsana tunduvad probleemid võivad muutuda tunduvalt keerulisemaks. Samuti kannatab ka meie meeleolu.

Kui enne mainisime, et ekstreemsused mõlemas suunas võivad kehakaalule negatiivselt mõjuda, siis sama võib öelda ka muude terviseprobleemida kohta. Liiga vähene (<5h) või üleliigne (>8h) unehulk võib suurendada insuliini resistentust ning seega ka diabeedi tekkeohtu.

Lisaks võib vähene uni langetada ka meeste testosterooni taset 10-30% ulatuses. See võib aga halvendada üldist enesetunnet, vähendada libiidot ning mõjuda negatiivselt ka lihasmassi kasvule või säilimisele.

Kokkuvõtlikult võime öelda, et uneajaga liigselt koonerdada ei tasu, kuid üleliigselt voodis lesida samuti mitte.

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike License 3.0