Muud lennukiga seonduvad
Peavalu on pea- või kaelapiirkonna valutundlike osade – peamiselt veresoonte ja närvide – ärritusel tekkiv valu. Peavalu on äärmiselt sage tervisehäire üldse. Erinevat tüüpi peavalu esineb 93% inimestel, kuni 69% meestel ja kuni 99%-l naistel. Kuni 7 aastastest lastest on kaevanud peavalu üle 40%.
- Ainult 5% peavalu all kannatavatel inimestel on peavalu põhjuseks tõsine neuroloogiline häire (näiteks ajukasvaja).
- Reisil on enamasti tegemist pingepeavaluga.
Lennusõidu ajal jälgi oma kehaasendit. Võimlemisharjutused või seljamassaaž (koos spetsialiseerumisega õlavöötme-kaela piirkonnale) aitavad hotelli/koju tagasi jõudes füüsiliselt lihaspingest tekkinud peavalu vähendada.
Keemilisteks abivahenditeks on valuvaigistavad ravimid nagu Ibumetin, Ibuprofeen, Aspiriin jt.
Seljavalu võib tekkida samuti pikemast ühes asendis istumisest, valest liigutusest koos järsu kehapöördega, maast mingi eseme ülesvõtmisega jne. Selg tasakaalustab keha luude, liigeste, lihaste ja närvide tööd. Kõik nende osade tegevused tasakaalustavad inimese kehaasendit ja liikumist. Seljal on mitu suurt kõverust (kaelas, selja üla- ja alaosas), mis aitavad seljal normaalselt liikuda, vastavalt vajadusele. Seljavalu on väga sage kaebus. Kõige sagedasemaks seljavalu lokalisatsiooniks on alaselg – ristluu piirkond.
Võimlemisharjutused või hea massaaž seljale aitavad füüsiliselt lihaspingest tekkinud seljavalu vähendada. Soojendavad salvid-kreemid on mõeldud lihaspinge leevendamiseks.
Kurguvalu võib olla nii nakkusliku haigusseisundi tunnuseks kui ka lennukis töötava õhukonditsioneeri tulemus. Hea on reisile kaasa võtta taimseid pihusteid kurgule nagu Angilor salveiga või kummeliga, Vipise astelpaju õli või erinevaid imemistablette e. losenge nagu Faringodol, Neo Angin jt.
"Kinnised või lukus" kõrvad võivad üllatada mõnda inimest nii lennusõidul kui ka päev-paar pärast lennureisi. Vt kõrva ehitust merehaiguse peatükist.
Keskkõrv on täidetud õhuga. Sealt lähtub neelupiirkonda avanev kanal – kuulmetõri. Enamasti on kanalike suletud ning avaneb vaid neelamise või haigutamise ajal. See võimaldab võrdsustada keskkõrva rõhku välisrõhuga. Nii näiteks lennuki õhkutõusmisel muutub kabiinis õhurõhk, keskkõrva siserõhk aga kohe sellega ei võrdsustu. Sel juhul lähevad inimesel kõrvad "lukku" või tunneb ta kõrvades ebamäärast valuaistingut. Et sellest ebamugavusest vabaneda, tuleb teha neelamis- või haigutusliigutusi.
Apteekidesse on tulnud müügile spetsiaalsed lennusõiduks mõeldud kõrvatropid (uus kaup Eestis 2011). Minnes lennukiga reisima ägeda põskkoopa põletikuga (suure nohuga) võib see soodustada kõrvade "lukustumist" juba pikemaks ajaks.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike License 3.0