Erinevad massaažiliigid
Massaažiliike on väga erinevaid, siin õpiobjektis toome välja üldisema.
- Ravimassaaž on kindla kehapiirkonna massaaž 5 - 15 minuti jooksul, et soodustada vere juurdevoolu ja ainevahetuse kiirenemist haiges või vigastatud kohas. Seda tohib teha ainult õppinud spetsialist (ka spordimassöör mitte)! Ravimassaaži võib teha vastavalt soovile ja vajadusele, kas üksikutele kehaosadele või kogu kehale. Toime on vastavalt kasutatud võtetele kas lõõgastav või toonust tõstev. Enamasti on ravimassaaži spetsialistid tööl perearstikeskuste, meditsiinikeskuste ja erinevate haiglate juures.
- Spordimassaaži eesmärgiks on võimalikult palju kaasa aidata
sportlase heade tulemuste saavutamisele. Klassikalisel massaažil põhinev tugevatoimeline
lihasmassaaž, mis on suunatud lihaste soojendamiseks ja
ettevalmistamisele sporditreeninguks ning pingestunud lihaste
efektiivsele taastamisele pärast treeningut. Kasutatakse lihaste
avardamist, venitusi, vastupanuga liigutusi ning
"pinguta-lõdvesta-venita" süsteemi ülepinges lihaste töötlemiseks.
Tehakse nii massaažilaual paljale nahale kui ka otse treeningplatsil
läbi spordiriiete:
b) stardieelne massaaž toimub 2 - 5 minutit vahetult enne starti või võistlust, sportlase töövõime tõstmiseks, ei vaja spetsiaalset ruumi, tehakse kohapeal, ka võitlusvaimu tõstmiseks;
c) taastavat massaaži tehakse 10 - 20 minutit võistluse vaheaegadel, et taastada kiirelt lihaste töövõime.
- Punktmassaaž- põhineb Jaapani ja Hiina meetoditel, kus keha kasutab teatud kindlatele punktidele vajutades ise oma ressursse enesetunde paranemiseks ja taastumiseks. Punkti läbimõõt 1- 3 mm, siin ei ole närvi, veresoont ja elektriline takistus on väiksem ! Saab teha ise kui ka kindla massööri abiga, kuid vajab eelnevalt palju teadmisi!
- Vibropneumomassaaži korral masseeritakse erinevate mehhaaniliste abivahenditega nagu aparaadid jm. Siia alla kuulub ka näiteks veealune massaaž, kus lihaseid töödeldakse sooja vee vannis 10 - 20 minuti vältel veejoaga (3-5 atm). See võib olla nii sportlikuks ettevalmistuseks kui ka lõõgastav massaaž!
NB! Ühe koha masseerimisel üle 5 minuti võime oodatud "hea" asemel hoopis kahju teha (veresooned ahenevad!). Veealust massaaaži teeb tavaliselt meditsiiniõde!
- Enesemassaažiga saab inimene ennast ise aidata organismi üldise toonuse tõstmiseks, näiteks hommikuti virgutuseks 10 - 15 minuti jooksul, treeningujärgselt või ka õhtuti lõõgastuseks!