Hoidistamine
Kasulik teada
Kasulik teada
Järgnevalt on välja toodud mõned nipid erinevate hoidiste valmistamiseks:
- Kõigepealt pese marjad, siis kuivata ja alles siis puhasta, eemalda varreotsad ning lehed.
- Kui tikritel või ploomidel on kõva koor, torgi viljadele terava tikuga auk sisse. Nii on vilju kergem keeta, sest mahl eraldub paremini ja siirupit tekib rohkem.
- Tikuga auguliseks torgitud tomatid ei löö tulikuuma marinaadi pannes lõhki.
- Tomatitelt ja ploomidelt naha eemaldamiseks lõika neisse sälgud ning vala üle keeva veega. Mõne minuti pärast on nahad kergelt eemaldatavad.
- Hapukurgid säilivad rohelised, kui need enne purki ladumist korraks keeva veega üle valada.
- Lao köögiviljad purki võimalikult tihedalt, siis säilivad need paremini.
- Marinaadile lisatud terved maitseained (loorber, pipraterad jms) tuleb eemaldada, purki jäänud pipratera annab liialt tugeva maitse. Selleks, et maitseaineid hõlpsamalt eraldada, võib need marinaadile lisada puuvillase kotikesega (marlitükikeses vms).
- Kui hoidis on purki tõstetud, veendu, et selle sisse ei jääks õhumulle. Mullide eemaldamiseks kasuta plastikust spaatlit, millega liigutamisel mööda purgi sisekülge üles-alla, jooksevad mullid hoidisest pinnale.
- Kuumtöödeldud hoidistesse ei soovitata lisada õli. Kasutatav rasvaine loob hoidise sisse ebaühtlased õli tilgad ning kuumutamine ei suuda õlis olevaid mikroorganisme ja spoore läbi kuumutada. Õlitilgakeste ümber olev keskkond ei ole sama pH väärtusega (nt nii happeline) kui ülejäänud hoidis ning õliga lisatud mikroorganismid võivad hakata hoidises arenema.
- Moosi keetmisel tuleb seda keeta tasasel tulel õrnalt segades. Hoogne segamine tekitab moosile vahtu. Sega ettevaatlikult, tehes kaheksaid.
- 1% marinaadi saamiseks võetakse 1 osa äädikat (30%st) ning 29 osa vett, ning saadakse 30 kordne lahjendus. 2% marinaadi saamiseks aga 1 osa äädikat ning 14 osa vett.
Tegevus
Siin saad tutvuda hoidiste retsepte kajastavate internetilehekülgedega. Otsi neist retsept, mida sooviksid valmistada.
J.Tamm, 2009