4.2. Elavus
Visualiseerimisel tuleb kasutada nii palju meeli kui võimalik, samuti taastada või luua tegeliku olukorraga kaasnenud emotsioonid ja tunded. Tähelepanu tuleb pöörata kõikidele olukorra üksikasjadele nagu rajatiste paigutus, pinnakate, pealtvaatajate asukoht. Tunnetada tuleb tegeliku võistluse emotsioone ja mõtteid. Tuleb püüda tunnetada ärevust, kontsentreerumist, frustratsiooni, elevust või viha – kõike, mis on seotud võistlustel esinemisega. Kõik need üksikasjad muudavad kujutluspildi reaalsemaks. Kui on raskusi elavate ja selgete kujutluspiltide tekitamisega, tuleb esmalt visualiseerida asju, mis on tuttavad, nagu näiteks oma toa mööbel. Seejärel seda kohta, kus igapäevaselt treenitakse ja harjutatakse. Visualiseerida tuleb võimla või staadioni radade katet, tribüüni koos värvide ja kogu muu tausta ning teiste ümbritsevate üksikasjadega. Elavate kujutluspiltide loomist aitavad kolm järgnevat harjutust.
1. harjutus: kodu visualiseerimine. Visualiseeri, et sa oled oma elutoas. Vaata ümbrust ja pööra tähelepanu üksikasjadele. Mida sa näed? Pane tähele mööbli kuju ja materjali. Milliseid hääli sa kuuled? Milline on toatemperatuur? Kas õhk liigub või seisab paigal? Milliseid lõhnu sa tunned? Kasuta kõiki oma meeli ja katsu seda kõike endasse haarata. Proovi teha sama ka kohas, kus sul tavaliselt treeningud toimuvad.
2. harjutus: positiivse soorituse visualiseerimine. Vali välja üks oskus oma spordialalt, ning visualiseeri, et teed seda täiuslikult. Soorita seda oskust mõttes ikka ja jälle uuesti ning tunneta selle oskusega seotud lihaste tööd. Näiteks, kui sa hakkad tennises servima, alusta sellest, et kujutled end servimise alustamisel olevat õiges asendis. Seejärel vali välja koht, kuhu sa soovid palli servida. Vaata ja tunneta, kuidas sa alustad servimist ning lööd palli siis, kui see on selleks õigel kõrgusel. Tunneta selja paindumist ja venitust õlgades, kui reket liigub üle pea. Tunneta, kuidas raskuskese liigub ja eriti seda hetke, mil su käsi ja reket on nii kõrgel, et on võimalik lüüa palli õige nurga alt. Tunneta oma rannet, kui sa servid palli nii tugevalt kui suudad. Seejärel tunneta löögi tagajärjel tekkivat keharaskuse liikumist ette. Pall läheb täpselt sinna, kuhu sa soovisid, mis nõuab su vastaselt tugevat pingutust palli tõrjumisel. Lõpeta sett, geim või mäng, lüües võrku minnes pall punktiks.
3. harjutus: eduka võistluse visualiseerimine. Tuleta meelde, nii elavalt kui võimalik, see kord, kui sul läks võistlustel väga hästi. Visualiseerimine peab hõlmama vähemalt kolme spetsiifilist valdkonda: visuaalset-, kinesteetilist- ja kuulmisaistingut.
- Visualiseeri ennast eduka võistluse ajal. Leia erinevused hästi ja halvasti läinud võistluste korral. Püüa saada nii selge kujutluspilt kui võimalik sellest, kui sa võistled hästi. Edukate võistluste videote vaatamine aitab seda kujutlust selgemaks muuta.
- Taasta oma meeltes need helid, mida sa kuuled, kui sa võistled hästi, eriti pööra tähelepanu sisedialoogidele, mida sa endaga pead. Missugune on sinu sisekõne? Mida sa endale ütled ja kuidas sa seda ütled? Milline on sinu sisemine reaktsioon, kui on tegemist ebaõnnestumisega, kogedes seda võistluse käigus? Taasta kõik helid nii elavalt kui sa suudad.
- Taasta kõik kinesteetilised aistingud, mida sa koged, kui sa võistled hästi. Mida su käed ja jalad tunnevad? Kas see tunne jalgades-kätes on kergus, kiirus või jõud? Kas su lihased on pinges või lõdvestunud olekus? Keskendu emotsioonide tunnetamisele, mis on seotud hästi võistlemisega.