Mis on nakkushaigused?
Nakkushaigus on haigus (või haigustunnusteta kandlusseisund), mis on põhjustatud nakkustekitaja sattumisest organismi. Nakkushaigusi nimetatakse ka infektsioonhaigusteks.
Levivad inimeselt inimesele või loomalt inimesele otseselt või kaudselt:
Levivad inimeselt inimesele või loomalt inimesele otseselt või kaudselt:
- Vee ja toidu kaudu nn. soolenakkused
- Õhu teel nn. piisknakkused
- Putukate ja loomade vahendusel (näiteks marutaud ja puukentsefaliit)
- Seksuaalvahekorra kaudu nn. suguhaigused
- Mulla kaudu (näiteks teetanus)
- Bakterid põhjustavad bakteriaalseid haigusi (näit. tuberkuloos, borrelioos, gonorröa, angiin jt.), kuid mõned bakterid (soolestikubakterid) on inimesele hädavajalikud. Bakteriaalsete haiguste korral on ravimiks enamasti antibiootikumid. Loe lisaks Tervisearengu Instituudi Tuberkuloositõrje programmi.
- Viirused põhjustavad viirushaigusi (aids, gripp, marutõbi jt). Mõne viirushaiguse eest kaitseb vaktsineerimine, kuid mõne vastu ei ole veel leiutatud ravimit (Hiv). Antibiootikumid ei eemalda organismist viirustekitajaid.
- Parasiidid on elusorganismid, kes elavad soolestikus, veres, nahas või juustes ja toituvad inimese kehavedelikest või kudedest. Välisparasiidid on täi;puuk;kirp ja sügelislest. Siseparasiidid on sooleparasiidid näit. paeluss ja naaskelsaba, kes elavad inimese soolestikus ja toituvad kehavedelikest. Algloomad, ussnugilised ja lülijalgsed, samuti nende komponendid ja toksiinid, on võimelised tekitama nakkushaigusi. Parasiidiks on ka malaariatekitaja.
- Seened avalduvad haigusena tavaliselt nahal, varvaste vahel, küüntel. NB! Jalgade seenhaigused levivad üldkasutatavates duširuumides, võõraid jalanõusid kandes ja juhul kui jalad tihti higistavad. HI-viiruse korral hakkavad seened vohama organismis,näiteks söögitorus.
Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike License 3.0