3. Andmete kogumine
Andmekogumise etapi eesmärk on - koguda piisavalt relevantsed andmed ja informatsiooni, mis võimaldaks jõuda tõepäraste järeldusteni ja soovituste väljatöötamiseni.
Andmete kogumise staadiumil on oluline põhjalik uuringuks ettevalmistus ja andmekogumise meetoditele ka põhiliste andmetöötlus ja -analüüsi meetodite kindlaksmääramine.
Tavaliselt kogutakse kolme tüüpi andmeid:
- andmed, mis puudutavad ülesannete täitmiseks vajalikku informatsiooni;
- andmed, mis puudutavad inforessursside ja lahendatavate ülesannete kriitilisust e. olulisust;
- andmed, mis iseloomustavad infoedastamist ja infovoogusid
Andmete kogumise etapil tuleks luua ka infoallikate andmebaas, kuhu koonduksid sissekanded kõikide osakondade kohta. Seda baasi saab hiljem kasutada allikate strateegilise olulisuse määramiseks.
Andmete kogumisel on tähtis silmas pidada, et kogutaks ainult selliseid andmeid, mida läheb vaja analüüsimiseks. Selle kindlaksmääramine pole väga lihtne ja nõuab eelnevaid kogemusi.
Meetodid mida andmete kogumiseks kasutatakse on intervjuud, küsimustikud, grupidiskussioonid, fookusgrupid, vaatlused, dokumentide analüüs.
Kolm põhilist tehnikat, mida andmete kogumiseks kasutatakse on:
- Personaalintervjuud
- Fookusgrupi intervjuud
- Küsimustikud
Kvantitatiivsete ja kvalitatiivsete andmekogumismeetodite eristuse aluseks ongi tulemuseks saadavate andmete ja teadmiste liik. Kvantitatiivsed meetodid annavad vastuseid suuruse ja määra kohta. Kvalitatiivsed meetodid pakuvad keerukamat informatsiooni.