Laps ja vaba aeg. Seema jt.

Kodu

93% õpilastest on vend või õde, vaid 7% vastanuist olid pärit ühelapselisest perekondadest. Ainult ühel vastanuist oli enam kui kolm õde-venda. 81% õpilastest hindasid ennast keskmise jõukusastmega peresse, 17% arvasid ennast jõukamate hulka ja 2% õpilane tunnistas, et tema perekond on pigem vaesem kui keskmine.

Küsimusele, mis kodus meeldib, leidus järgmisi vastuseid: kõik; telekas; et minust hoolitakse, ollakse mõistev ja saab puhata; oma voodi, oma tuba; emme; rahu; söök; arvuti ja toakujundus; turvatunne; aed.

Mida teevad õpilased oma perega koos? Vastuste hulgast leidus palju selliste õpilaste vastuseid, kes hindasid ühist laua taga istumist ja lõuna-või õhtusöögi nautimist. Vähem oli neid peresid, kes koos teatris ja kinos käisid. 30% õpilastest vastasid, et suvel käiakse perega väljasõitudel ja veedetakse vaba aega looduses. Hinnatud on sünnipäevade tähistamised, kus käiakse perega näiteks vanaemal külas. Populaarsed on ka mitmed spordiüritused, millest perekondlikult koos osa võetakse- käiakse suusatamas ja osaletakse mitmetes ühisjooksudes, korraldatakse kanuu- ja jalgsimatku. Oli ära mainitud konkreetseid kohti, kus perega koos käiakse, enamlevinud oli Hiiumaa. Ilmselgelt tuleneb see võimalustest ja ka vanavanemate ning sõprade ja tuttavate asupaigast. 5% õpilastest vastas, et nad ei tee perega koos mitte midagi. Üks õpilastest vastas, et nemad perega laulavad koos. Kaks õpilast hindasid perega koos töö tegemist, mida võib samuti lugeda vaba aja veetmise võimaluste hulka. Kokkuvõtteks võib väita, et enamus vastanuist hindab perekondlikke väärtusi ja perekonna seltsis veedetud vaba aega kõrgelt.

Küsimus, mis õpilastele oma kodus ei meeldi jäeti suures osas (74%) vastuseta või siis vastati, et selliseid asju ei esine. Väiksem osa (26%) õpilastest mainis mittemeeldivuse all ruumipuudust ja vanemate nääklemist. Ühele vastanutest (2%) ei meeldinud see, et kodus on kass.

Enamus õpilasi (98%) arvas, et nendega käitutakse kodus õiglaselt ning nad teadvustavad väga hästi, milline on positiivne ja milline negatiivne käitumine. Lapsed arvasid, et kui neid laidetakse, siis nad on selle ikka ära teeninud ka. Üks õpilastest (2%) vastas, et teda ainult laidetakse ning seetõttu on tal nüüd juba ka ükskõik ning tahtmatus püüda positiivsema arvamuse osaliseks saada.

Vaba aeg ja huvialad

Mida tehakse peale kooli? Küsitluses olid 37% vastanuist välja toonud, et lähevad koju, kus pakutakse õhtusööki. 63 % käivad peale kooli veel millegagi tegelemas (Joonis 4). Näiteid õpilaste vastustest- laulukoor, võrkpall, tants showgrupis, klaveriõpingud, ratsutamine, ujumine, kergejõustik, kunstiring, aeroobika, näitering, tennis. Meelistegevused olid veel muusika kuulamine, rattaga sõitmine, linna peal käimine, sõprade külastamine, loomulikult ei puudu ka õppimine, rulaga sõitmine, arvutis olemine, teleka vaatamine.

Kuigi kool võtab õpilaste päevast suurema osa ajast, ilmnes, et noored inimesed tahavad end mitmekülgselt arendada ning suhteliselt suur enamus ongi psüühilisele pingele tasakaaluks füüsilise koormuse valinud.

Toodi välja mitmeid huvialasid, millega õpilased ei saa tegeleda, kuigi väga tahaksid. Takistuseks on asjaolu, et need hobid/huvialad nõuavad suurt rahalist tuge, mõnele võib süüks panna ka ajapuuduse: fotograafia, motosport, sulgpall, kunst/maalimine, langevarjuhüpped. Siiski sai täheldatud, et enamik õpilastest saab tegeleda sellega, millega tahab: keeltekool, võistlustants, karate, laulukoor/laulmine, korvpall, kujundujumine, võrkpall, muusikakool, käsitöö jne. Ameti kohta ei osanud enamus veel tulevikku ette näha ega ennast kuskile sobitada. Ilmselt on ka õpilaste vanus (14-15 a) veel selline, kus tahetakse kõike proovida ja kõigega tegeled.

Õpilastele meeldisid kodus paljud asjad, eriti hinnati oma toa olemasolu. Õpilased soovivad, et kodus mõistetaks ja hinnataks nende tegemisi, samuti tahavad õpilased kodus eelkõige puhata. Vähesed tunnistasid, et kodus ei meeldi neile see, et on vähe ruumi ja vanemad riidlevad nendega, kuid valdav osa hindas kõrgelt kodus olemist ning põhjuseid, miks kodus ei meeldi, loetleti vähe. (Seema jt)