2. Osalusvaatlus
Etnograafilises uurimuses kujutab vaatlus endast süstemaatilist "teiste" eluviisi jälgimist ja talletamist. Uurija kogub andmeid osaledes uuritava grupi või organisatsiooni igapäeva tegevustes. Ta vaatleb kultuuris tegutsejaid selleks et näha, millistes situatsioonidesse nad harilikult sattuvad ja kuidas nad neis käituvad. Ta laskub vestlustesse mõnega või kõigiga nendes situatsioonides osalejatest ja uurib nende tõlgendusi nende situatsioonide kohta, mida ta vaatles.
Osalusvaatlus (ingl participant observation, ka ethnographic observation; soome osallistuva havainnointi) on mitmetahuline välitöö strateegia, kuna see kombineerib „samaaegselt" otsest osalemist ja vaatlust, tegutsejate ja informantide intervjueerimist, dokumentide kogumist ja enesevaatlust.
Osalusvaatlus on vaatlemise viis, kus lisaks vaatlusele on ka osalemine uuritava rühma/kogukonna tegevuses. Enamasti viitab see siiski teatud laadi vaatlusele, s.o "loomulikus" keskkonnas toimuvale vaatlusele, mis erineb laboratooriumis vms lavastatud keskkonnas toimuvast (eksperimentaalsest) vaatlusest. Osalusvaatluse käigus uurija kogub materjali, osaledes uuritava rühma/kogukonna või objekti elus ja/või sündmuses. Vaatluse käigus vesteldakse, osaletakse tegevustes, vaadeldakse ja tehakse märkmeid. Täiendavalt võib kasutada intervjuusid, fotosid, joonistusi, filmida ja lindistada toimuvat, kasutada sotsiaalvõrgustikke jms. Uurija eesmärgiks on vaatlusel kogutud materjali põhjal teha tõlgendusi neist tõelisustest, mida inimesed loovad ja milles nad elavad.