Page 36 - TLÜ ajakiri
P. 36
34
ESSEE TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 3 / KEVAD 2013
POPULISMIST, PROPAGANDAST JA LASTEST ROHELISE LINLASE PILGU LÄBI
Mihkel Kangur
Artikli autor, TLÜ Ökoloogia Instituudi direktor Mihkel Kangur osales mullu Tallinna jalgrattateede kaardistamisel. Foto: Jaanus Terasmaa
TLÜ Ökoloogia Instituudi direktor Mihkel Kangur pakub välja ühe väga lihtsa lahen- duse, kuidas muuta oma kodulinn rohelise- maks ja kaunimaks, ning sellevõrra lapsesõb- ralikumaks. Keskkonnateadlane toonitab, et muutuda saame vaid siis, kui protsessis ei osale mitte ainult rohelised, vaid oma kodu- nurgas tõstab julgelt käe püsti iga linlane.
Kas teadsite, et LINN on tunduvalt keskkonna- sõbralikum elamise vorm kui hajaasustusega külad? Kohe selgitan. Ühe inimese kohta kasu- tatav ja looduslikust olekust ümber kujundatud pinnaühik on linnas kõige väiksem.
Per kapita on linna ökoloogiline jalajälg väik- seim. Mõelgem kas või ressurssidele, mis kulu- vad transpordile, elanikkonna vee ja energiaga varustamisele ning jäätmete lahendamise küsi- mustele. Sellised kulud keskmiselt on ühe ini- mese kohta tunduvalt väiksemad linnas, kus mõne maja trepikojas elab rohkem rahvast kui teises omavalitsuses kokku.
Maal elavad inimesed mõjutavad ümbritse- vat keskkonda vähem ja nad ise on loodusega paremas kontaktis. Kuid mõelgem, mis jääks meie loodusest järele, kui kõik linnades elavad pered elaks maal, kui palju siis jääks ruumi loodusele, mille üle me nii uhked oleme.


































































































   34   35   36   37   38