baasoskused - biheiviorism

 
Baasoskused - basic skills
Oskused, millede omandamist eeldab aktiivne osalemine (teadmistepõhises) ühiskonnas ja majanduses ning toimetulek töö- ja perekonnaelus:
infotehnoloogia-alased oskused, sh digitaalne kirjaoskus, võõrkeelteoskus,
tehnoloogilised, ettevõtluse ja kultuurialased teadmised, sotsiaalsed oskused.
Baasoskused on interdistsiplinaarsed ja kajastuvad üldhariduse õppekavades (Eestis) üld- ja valdkonnapädevuste ning nn läbivate teemadena.
Biheiviorism - behaviourism

Käitumispsühholoogia. Psühholoogiline doktriin mõistuse, meele (mind) loomusest.
Sisaldab õppimisteooriat mis näitab, et õpetaja ainus tõeline mure on käitumise muutmine. (Winch, Gingell, 25) Lihtsustatult: meeldiva eelistamine ja ebameeldiva vältimine (tingitus, conditioning) viib ergutuste-karistuste süsteemini. Tingitus erineb treeningust, kus intellektuaalset tegevust soovitud eesmärgi saavutamisel ei eeldata. Biheivioristlikud tehnikad sobivad nii inimestele kui loomadele.
Indiviidi seesmist mentaalset elu peetakse mittevastavaks nende õppimisele või, mõnede teadlaste poolt, eitatakse hoopis.
Õpetamises-kasvatuses tuleneb biheiviorismist lühiajaliste eesmärkide seadmine ja käitumise modifitseerimisele suunatud meetodid/tehnoloogiad. Selle asemel et tulemustena täpsustada-eristada teadmisi või suhtumist, hoiakuid, esitatakse tulemustena väga kitsaid ja kergesti saavutatavaid käitumiselemente, teadmisi-oskusi. Aineõppe tulemuste esitamine saavutatavate elementaarsete õpitulemuste v kompetentsustena on sageli sellise lähenemise avaram variant (osata mõõta, tabelit joonistada jmt).