1.13. KOSMOLOOGILINE PUNANIHE

edasi algus edasi

Kaugete galaktikate poolt kiiratud valgus paistab meil punasemana. See on tingitud Universumi paisumisest. Antud punktis vaatleme, kuidas muutub Universumis ringirändava üksiku footoni sagedus ja energia Universumi vananedes.

Kõigepealt tuletame meelde, kuidas muutub footoni sagedus  tänu Doppler´i efektile. Liikugu kiirgusallikas vaatlejast eemale kiirusega v. Lihtsuse mõttes eeldame, et eemaldumise kiirus on palju väiksem valguse kiirusest: .

Doppler´i efekti tõttu registreerib vaatleja footoni, mille sagedus on väiksem kui väljakiiratul:

, (1.67)

kus - on registreeritud footoni sagedus.

Vaatleme nüüd kahte kosmoloogilises mõttes väga lähedast galaktikat. Olgu nende vaheline kaugus dl. Galaktikate eemaldumise kiirus on määratud Hubble´i seadusega:

. (1.68)

Juhul, kui ühes galaktikas kiiratakse ajamomendil  footon sagedusega , siis registreeritakse see footon ajamomendil  teises galaktikas. Doppler´i efekti (1.67) tõttu on registreeritava footoni sagedus  määratud järgmiselt:

. (1.69)

Arvestades Hubble´i seadust (1.68) ja asjaolu, et footon levib valguse kiirusega  saame võrdusest (1.69) diferentsiaalvõrrandi:

.

Üldlahendiks on  Seega, kui ajamomendil  kiiratakse footon sagedusega , siis aja momendil t  registreeritud footoni sagedus on:

. (1.70)

Märgime, et footoni lainepikkus  on pöördvõrdeline sagedusega ja järelikult

. (1.71)

Kuna paisuva Universumi vananedes mastaabi tegur  kasvab, siis Universumis rändava footoni sagedus  pidevalt väheneb. Samuti väheneb aja jooksul ka footoni energia

, (1.72)

kus - on Plancki konstant.

Valemid (1.70) ja (1.72) on universaalsed, nad on õiged kõigi Friedman´i mudelite korral. Veelgi enam, kuna valemi (1.71) tuletamise aluseks olnud seaduspärasused Universumi paisumine ja Doppler´i efekt kehtivad kõigi laineprotsesside korral, siis on see valem kasutatav mistahes laineprotsessi füüsikalisel analüüsil paisuvas Universumis. Nii näiteks, Universumi paisumisel kasvab ka massiga osakeste De Broglie lainepikkus vastavalt valemile (1.71). Seega, kuna De Broglie lainepikkus on pöördvõrdeline osakese impulsiga , kahaneb kõigi elementaarosakeste impulss Universumi paisumisel.

Valem (1.72) annab füüsikalise selgituse ainetiheduse  käitumisele kiirgusdominantsel ajastul (so olekuvõrrandi  korral). Ainetiheduse   avaldises (1.58) on kordaja  tingitud Universumi ruumala suurenemisest ja kordaja  footonite energia vähenemisest. Tuletame meelde, et kiirgusdominantsel ajastul on Universumis koguenergia määratud footonitega sarnaselt käituvate osakeste energiaga.

Lõpuks mainime, et kinnise Universumi korral võib kauges tulevikus, mil Universum on kokkutõmbumise faasis, jälgida nii puna- kui ka sininihet. Naabergalaktikad kiirgaksid ajal, mil Universum on suurem kui vaatlushetkel, seega on valgus nihutatud lühemate lainete, st sinise spektriosa poole. Teiste, väga kaugete galaktikate korral, võib valgus olla kiiratud siis, mil Universum oli väiksem kui vaatlushetkel ja vastuvõetav valgus on nihutatud pikemate lainete, st punase spektriosa poole.

edasi algus edasi