1.10. FRIEDMAN´I VÕRRANDITE LAHENDID JA NENDE OMADUSEDNagu juba rõhutati punktis 9, on Friedman´i võrrandeid (1.46.a, 1.46.b) võimalik lahendada, teades Universumis oleva aine-energia olekuvõrrandit, st seost energiatiheduse ja rõhu vahel. Tabelis 1 on toodud Friedman´i võrrandite lahendid juhul, kui . Selline olekuvõrrand on füüsikaliselt korrektne peaaegu Universumi kogu ajalise evolutsiooni vältel (galaktikate omavahelised põrked toimuvad äärmiselt harva). Tabel 1. Friedman´i võrrandite (1.46.a, 1.46.b) lahendid juhul
Integreerimiskonstanti saab määrata ainult vaatluste kaudu (- näitab seda, kui kõver on ruum). Positiivse kõverusega ruumAnalüüsime lahendit detailsemalt juhul, kui Tabelis 1 on näha, et lahend on parameetrilisel kujul antud valemitega:
Kõigepealt märgime, et aeg t kasvab monotoonselt parameetri kasvades. Võtame vaatluse alla Universumit iseloomustavad suurused kolmel parameetri väärtusel: 1) Valemitest (1.50) ja (1.39) saame, et , Seega, parameetri väärtusele null vastab Universumi sünnimoment . Universumi koguruumala on siis null ja paisumiskiirus (Hubble´i konstant) on lõpmatu. 2) Sellele vastab ajamoment , mastaabifaktor , Hubble´i konstant ja Universumi ruumala Näeme, et Universumi paisumiskiirus on vähenenud nullini. Edasistel ajamomentidel Universum tõmbub kokku, nii, et ajamomendile vastav Universumi ruumala on maksimaalne ruumala väärtus. 3) Nüüd on Universumi vanuseks , mastaabi kordaja , Hubble´i konstant ja Universumi ruumala Niisiis, ajamomendiks on Universum kokku tõmbunud punktis (ruumala võrdne nulliga), kusjuures kokkutõmbumise kiirus suureneb piiramatult lähenemisel singulaarse lõppseisundile. Kokkuvõtteks: Universumi koguruumala on igal arengu etapil lõplik. Samuti on lõplik ka tema eluiga. Universum tekkis algsingulaarsusest ja kaob lõppsingulaarsusesse. Nende singulaarsuste füüsikaline tähendus ei ole tänapäeval selge. On terve rida konkureerivaid hüpoteese, kuid nende tõepära on tänapäeva vahenditega peaaegu võimatu kontrollida. Negatiivse kõverusega ruumNegatiivse kõverusega ruumi korral, annab tabel 1 järgmise parameetrilise esituse Friedman´i võrrandite lahendile:
Arvestades hüperboolsete funktsioonide omadusi, on lihtne näha, et parameetri kasvades, aeg t ja mastaabi kordaja kasvavad monotoonselt, Hubble´i konstant aga kahaneb monotoonselt. Seetõttu vaatleme siin ainult piirväärusi parameetri lähenemisel nullile ja lõpmatusele. 1) Sellisel juhul ja . Niisiis algmomendil oli Universumi paisumiskiirus lõpmata suur. Kuigi negatiivse kõverusega ruumi korral on Universumi koguruumala lõpmata suur, on ka sellisel juhul korral tegemist algsingulaarsusega. Nimetatud väites on lihtne veenduda, kui peame silmas, et kuitahes suurte mõõtmetega ruumi piirkond Universumis ajamomendil omab piisavalt väikesel ajamomendil kaduvväikest ruumala, kuna ruumilist mastaapi määrav funktsioon läheneb nullile (vt valem (1.43)). 2) Sellele piirprotsessile vastab ja Kokkuvõtteks võib öelda, et negatiivse kõverusega ruumi korral sündis Universum lõplik ajavahemik tagasi lõpmatu suure ruumalaga algsingulaarsusest ja paisub aeglustuvalt igavesti. Friedman´i tasane mudel, , käitub üldjoontes sarnaselt negatiivse kõverusega mudeliga. Ultrarelativistlik olekuvõrrand Füüsikalistest kaalutlustest järeldub, et tabelis 1 toodud lahendid ei ole rakendatavad Universumi singulaarsete olekute läheduses. Kuna nii Universumi arengu väga varajastel momentidel (kõigi mudelite korral) kui ka Universumi oleku lähenemisel lõppsingulaarsusele (positiivse kõverusega mudeli korral), peab aine-energia tihedus olema väga suur, siis olekuvõrrandi kasutamine ei ole enam füüsikaliselt põhjendatud. Teoreetiliste kaalutluste ja vaatlustega kooskõlalise tulemusena annab hüpotees, et väga suure aine-energia tiheduse korral on aine temperatuur niivõrd kõrge, et osakeste keskmised kiirused on väga lähedased valguse kiirusele. Sellisel juhul võib osakeste seisumassi jätta arvestamata ja kõik osakesed käituvad sarnaselt footonitega. Vastav olekuvõrrand (ultrarelativistlik olekuvõrrand) on hästi teada: kus on energiatihedus. Vaatleme kõigepealt tasast Friedman´i mudelit, Friedman´i võrrandid (1.46.a, 1.46.b) avalduvad nüüd kujul:
Lihtne on asendamise teel kontrollida, et võrrandisüsteemi (1.52) lahendiks on ,
Hubble´i konstandi võime nüüd leida valemist (1.49):
Näeme, et ka antud juhul Universumi algmomendi läheduses mastaabitegur ja Hubble´i konstant . Kuna kõigi mudelite korral on ultrarelativistlik olekuvõrrand rakendatav ainult Universumi sünnimomendi läheduses, st aja väikestel väärtustel, siis osutub, et lahendid (1.53) ja (1.54) on ligikaudu õiged ka positiivse kõverusega ja negatiivse kõverusega mudelite korral. Niisiis kõik mudelid käituvad Universumi varajases nooruses ühtemoodi - sarnaselt tasase mudeliga. See tähtis tulemus lihtsustab tunduvalt Universumi sünnimomendi läheduses toimuvate füüsikaliste protsesside teoreetilist analüüsi. Erinevate mudelite ühtemoodi käitumist väikestel t väärtustel aitab paremini mõista kriitilisele tihedusele tuginev arutluskäik (vt punkt 3). Valemitele (1.9) ja (1.49) tuginedes võime Friedman´i võrrandist (1.46.b) leida ainetiheduse ja kriitilise tiheduse suhte:
Tuletagem meelde, et Universumi lokaalse evolutsiooni võrranditest järeldus Universumi lõplik eluiga, juhul kui ainetihedus on suurem kui kriitiline tihedus ehk Kui ehk , siis Universum paisub igavesti. Kuna väikestel ajamomentidel, , kõigi mudelite korral Hubble´i konstant läheneb lõpmatusele, siis valemist (1.55) saame: Niisiis, kõigi mudelite korral on piisavalt varajases staadiumis ainetihedus praktiliselt võrdne kriitilise tihedusega - kõik mudelid käituvad sarnaselt. |