Page 66 - Tallinn University
P. 66
kabulist
tallinna ja tagasi
Tänu Eestist saadud teadmistele loodi Kabuli Ülikoolis IT magistriprogramm. Afgaanid loodavad Eesti
abil tuua sellesse sõdadest räsitud riiki modernseid e-valitsemise lahendusi.
Hadi Hedayati ja Salim Saay kaitsesid Tallinna Ülikoolis esimeste Afganistanist pärit doktorantidena edukalt oma doktoritöö. Hadi Hedayati doktoritöö teema oli „Ontoloogiapõhine etalonmudel info- ja kommunikat- sioonitehnoloogia kutseõppekava arendamiseks“, Salim Saayl aga „Riiklike teaduse ja hariduse andmeside- võrkude e-õppe infrastruktuuri arhitektuuriraamistikud arengumaades“. Nende kaitsmisega jõudis lõpujoone lähedale üks tõeliselt suur projekt, mille eesmärk oli Eesti tarkuste abiga teha Afganistanis teoks Lähis-Ida e-ime.
Tallinna Ülikooli koostöö Kabuli ülikooliga algas 2012. aastal. Aastate jooksul on Afganistanis IT-õpet erinevate projektide kaudu arendatud mitmel moel: täiendatud kohalikku bakalaureuseõpet, aga pandud alus ka ülikooli magistriõppekavale.
Selleks et viimaseni jõuda, tuli afgaanidest üliõpilas- tele pakkuda doktoriõpet: Afganistani reeglid näevad nimelt ette, et magistriõppekava õppejõududest peavad vähemalt pooled olema doktorikraadiga. Afganistanis
maarika miil
Maarika Miil, projekti algataja
polnud seni aga nii palju IT-doktoreid võtta, et saanuks magistriprogrammi avada.
Selleks et leida konstruktiivne lahendus, otsustati seits- mele afgaanile anda võimalus omandada doktorikraad Tallinna Ülikoolis. See oli väga tõsine väljakutse, sest suurem osa meie doktorante oli Eestis ja õppis täiskoor- musel. Hadi Hedayati oli samal ajal informatsiooni ja tehnoloogia valdkonna aseminister ning Kabuli ülikooli prodekaan. Salim Saay tegeles uurimis- ja haridusvõr- gustikuga ja õpetas ülikoolides. „Me ei teinud neile mingit allahindlust,” sõnas mõlema afgaani doktoritöö juhendaja, ülikooli haridustehnoloogia keskuse vanem- teadur Mart Laanpere.
Kõrgelennulisest karjäärist ja laialdastest kogemus- test hoolimata tunnistasid Hedayati ja Saay, et neil on Eestist peale doktorikraadi veel paljutki kodumaale kaasa võtta.
Kui 1997. aastal loodi Kabuli ülikooli juurde IT-teaduskond, polnud Talibani võimu all olnud linnas


































































































   64   65   66   67   68