Page 64 - Tallinn University
P. 64
piir paljastab ühiskonna
varjatud pingeid
Piir ei teki ise, vaid seda loovad inimesed omavaheliste kokkulepete ja arusaamadega, aga ka survestamise, poliitika, seaduste või jõuga.
Mina paigutan piirid oma uurimistöö keskpunkti. Usun, et just see aitab mul kõige paremini paljastada nii ühiskonna varjatud pingeid ja võimupoliitikat kui ka uusi arengusuundi, samuti meie keskel levivaid hoia- kuid ja ideaale. Kuidas?
Ükski piir ei ole neutraalne. Piir ei teki ise, vaid seda loovad inimesed omavaheliste kokkulepete ja arusaa- madega, aga ka survestamise, poliitika, seaduste või jõuga. Piiritlemisel on alati eesmärk — või siis hoopiski tagamõte. Paljud piirid — nagu riigipiirid — on norma- liseeritud, ehk muudetud iseenesestmõistetavaks osaks meie elust läbi koolis õpetatava ajaloo ja üldiste diskur- suste. Piiritlemine on keskne ühiskondlik-poliitiline tegevus.
Laias laastus võib piirid jaotada kaheks. Ühed on terri- toriaalsed ja teised kujuteldavad, imaginaarsed.
Territoriaalsed piirid asuvad erinevate haldusüksuste vahel, millest tähtsaimad on otseselt majanduslikku,
karin dean
Karin Dean, Kagu-Aasia uuringute dotsent
poliitilist ja kultuurilist elu korraldavad riigipiirid. Seega määrab sünniloterii ära meie elatustaseme, sõna- vabaduse ja eneseteostamise võimalused.
Kujuteldavatel piiridel ei ole juriidilist staatust — ometigi võivad just need lahterdada meid veel tugeva- matessegi kooslustesse. Keelebarjääri ületamiseks on vaja tõsist keeleõpet. Uude religiooniruumi sisenemine nõuab aastasadade jooksul kujunenud riituste järgi- mist. Kujuteldavate piiridega tõmmatud kriips meie ja nende vahel võib olla terav ja ületamatu.
Meie avalikes aruteludeski kohtab piiri mõistet sageli. See kerkib Eestis üles pagulaste ja võõrtööliste, Läti ja alkoholi, Venemaa ja julgeoleku, e-residentsuse, aga ka keelebarjääri ja kultuuriruumi teemalistes mõtisklus- tes. Piir lahutab ja liigitab — nii territooriume, inimesi kui ka mõttelisi ruume. Kuhu piire tõmmatakse, milli- seid kiivalt kaitstakse ja milliseid neist eiratakse — see peegeldab meie ühiskonnas toimuvaid protsesse ja võimumehhanisme.


































































































   62   63   64   65   66