Page 50 - Tallinn University
P. 50
filmid loevad su
tundeid
Mis oleks, kui film jälgiks vaataja alateadvuses olevaid emotsioone? Kui ta muudaks end vastavalt sellele, mida sa sisimas tahad, mitte ei reageeriks otse väljaöeldule?
Pia Tikka, enaktiivse  lmi ja meedia juhtivteadur
Me oleme harjunud teleekraani vahendusel kaasa elama oma lemmiktegelastele, kes astuvad üles dramaatilistes või intiimsetes olukordades. Küll aga ei suuda me neid rasketel hetkedel mõjutada ega aidata. Jah, praegu veel mitte, kuid tulevikus võib see olla võimalik, selgitab MEDIT-i juhtivteadur Pia Tikka, kes ühendab kunsti ja teadust täiesti omalaadsel moel.
Teekond selle esmapilgul utoopilisena kõlava idee poole algas 2000. aastal, kui üle maailma levisid sahi- nad interaktiivsest kinost. Tollal puhusid entusiastid üles lootuse, et peagi ei ole tarvis professionaalseid  lmitegijaid või režissööre ning kõigil on võimalus luua reaalajas iseenda  lm.
Selleks, et mitte kiidulauluga lihtsalt kaasa minna, mõtiskleb Pia Tikka hoopis teistmoodi interaktiivsuse võimalustest: mis oleks, kui  lm jälgiks vaataja alatead- vuses olevaid emotsioone? Kui ta muudaks end vasta- valt sellele, mida sa sisimas tahad, mitte ei reageeriks otse väljaöeldule? Näiteks nii, et biosensorid jälgivad sinu tundeid teatud tegelaste või olukorra puhul ja toimetavad lugu ilma sinu teadliku sekkumiseta.
pia tikka
Aalto Ülikooliga koos tehtud uuringute käigus avas- tas Tikka, et vaataja aju reageerib  lmide vaatami- sele sarnaselt ka tegelikes olukordades. See väljendub siis, kui meil tuleb olla tunnistajaks ekraanil tehtavale ülekohtule või emotsioonidest tulvil stseenile.
Viieaastane teadusgrant (EU Mobilitas Plussi juhtivtea- duri positsioon, mida rahastab Eesti Teadusagentuur), mis tõi Pia Tikka Tallinna Ülikooli, aitab tema mees- konnal alateadvuslikku interaktsiooni kasutades uurida vaataja ja ekraanil oleva tegelase võimalusi teineteist teadvustada ehk luua nende vahel reaalajas muutuv mittesõnaline side.
Pia Tikka ja Tallinna Ülikooli MEDIT-i meeskond viivad läbi teaduslikke eksperimente, kus kogutakse


































































































   48   49   50   51   52