Page 36 - Tallinn University
P. 36
äriloogikaga
sotsiaalprobleeme laHendama
Maailm muutub, kui me paneme tähele inimesi enda ümber, tahame pakkuda ühiskonnale midagi erilist ja ka oskame seda teha.
Zsolt Bugarszki, ühiskonnateadlane
Ülikool on teinud targa elu edendamisel arvestatava hüppe: esimesi samme astub eriala, mis õpetab, kuidas äriettevõtete loogikat kasutades sotsiaalseid probleeme lahendada. Niisugusele sammule on oma rahvusvahelise kogemusega kaasa aidanud ühiskonnateaduste instituudi lektor Zsolt Bugarszki. Nii võib teda ennastki maailma muutjaks tituleerida.
„Sotsiaalne ettevõte on organisatsioon, mis tegutseb nagu iga teine eraettevõte, kuid ühe suure erinevusega – aktsionäride kasumi asemel püüdleb ta inimeste ja keskkonna heaolu poole,“ sõnab Zsolt Bugarszki. Tema sõnul sai sotsiaalse ettevõtluse temaatika Euroopas tuule tiibadesse 2009. aastal maailma tabanud majan- duskriisi tõttu, mis kasvatas rahulolematust globaalse majandussüsteemi toimimisega. Sellest alates on huvi mitmekesiste ja kõikehõlmavate majandussüsteemide vastu märgatavalt kasvanud.
See huvi on loonud olulise põhja ka magistrihariduse pakkumiseks, mis soovib muuta sotsiaalse ettevõtluse
õpetamise ülikoolis omalaadseks loomekeskuseks. „See astub akadeemilise hariduse pakkumisel sammu edasi ning teeb Tallinna Ülikoolist uute ja loovate algatuste keskuse,” kinnitab Bugarszki lootusrikkalt. „Neid alga- tusi toetavad praeguseks hästi toimivad Eesti e-resi- dentsuse ja e-valitsemise süsteemid.”
Bugarszki nendib, et Eestis on suurem osa (93%) sotsiaalsetest ettevõtetest MTÜ-d või kodanike orga- nisatsioonid, mis töötavad inimeste heaolu, tervise, erinevate sotsiaalsete probleemide ja parema hariduse võimaldamiseks. „Sotsiaalsed ettevõtted asuvad aga enamasti kahes suuremas linnas, Tallinnas ja Tartus, ja
zsolt bugarszki


































































































   34   35   36   37   38