Page 34 - Tallinn University
P. 34
kuidas toime tulla
raHvastiku- probleemidega?
Eestil on üsna head võimalused rahvastikumuutustega toimetulekuks, kuid nende kasutamine eeldab, et sotsiaalvajadusteks suunatud vahendeid ei käsitletaks mitte niivõrd kuludena, kuivõrd investeeringuna
Kui Frank Notestein 1950. aastatel rahvastiku arengu seaduspärasusi sõnastas, eeldas ta, et demograa lised protsessid suubuvad peatselt rahulikku voolusängi, kus sündide ja surmade arv võrdsustub ning rahvaarv stabi- liseerub. Praegu, ligi kolmveerand sajandit hiljem, võib nentida, et see ennustus pole täitunud, vähemalt seni mitte. Protsesside kulg on osutunud eeldatust märksa dünaamilisemaks.
Uute riskitegurite – nt ülekaalulisuse levik – esiletõu- sule vaatamata keskmine eluiga pikeneb, lüües üha uusi rekordeid nii arenenud kui ka vähem arenenud maades, sündimus seevastu on liikunud vastupidises suunas. Need muutused tõukavad tagant rahvastiku vananemist, mis seab paljude ühiskondade ette küsi- muse heaolusüsteemide jätkusuutlikkusest. Samuti on hoogustunud rahvusvaheline ränne, mis nõuab tõsi- seid pingutusi saabujate lõimimisel ning võib oluliselt muuta sihtriikide rahvastiku koostist.
allan puur
Allan Puur, rahvastikuteaduse professor
Tallinna Ülikooli Eesti demograa a keskus on seadnud ülesandeks Eestit puudutavate rahvastikumuutuste mõtestamise, seda võrdlusvaates Euroopa teiste riikidega. Avatud ja väikese ühiskonnana tuleb meil olla muutuste suhtes tähelepanelik, sest negatiivsete suundumuste kuhjumine võib juba mõne inimpõlve jooksul jõuda piirini, kust läheb raskeks hoida ülal tänapäevaselt mitmekesist haridust, teadust ja kultuuri. Need kõik on aga väga vajalikud, et ka väike rahvas võiks kesta ja areneda.
Oleme viimasel ajal keskendunud kahele valdkonnale, ühelt poolt sündimusele ja pereprotsessidele ning teisalt vananemisele. Sündimus on Eestis olnud rahvaarvu püsimiseks vajalikust tasemest (2,1 last naise kohta) allpool enamiku meie omariikluse esimesest sajandist. Samas näitavad analüüsid, et puudujääk taastetase- mega võrreldes pole kaugeltki nii suur nagu iga-aastase sündide arvu põhjal võiks oletada.
oma rahvasse.


































































































   32   33   34   35   36