Page 95 - Tallinn University
P. 95
HARIDUSTEADUSED Tallinna Ülikooli üliõpilaste 2015/2016. õppeaasta PARIMAD TEADUSTÖÖD / Artiklite kogumik
Intervjueeritav: „Kas ma pean keelduma tööst, et see on nüüd kassi nahk. Ma arvan, et ei keelduks, me teeksime selle mütsi ära küll. Ta ei ole ju ohustatud liik, see kass. Kõik kohad on kasse täis. Ma arvan, et küttima küll ei hakka sellepärast, et nahka saada, see ei tasu ära vaeva mõttes. Siis võib teha küll, kui tuleb oma kassi nahaga.“
Kassi naha kasutamises ei nähta tabu, vaid seostatakse see tööga. See käsitlus erineb märkimisväärselt konst- ruktsioonist kassist kui lemmikloomast, kes on sisuliselt pereliige ja kelle heaolu ja huvisid peetakse oluliseks.
KOKKuvõte
Uurimistöö eesmärk oli uurida karusnahatööstuse esindajate käsitlusi ja suhtumisi loomadesse nende tege- vusvaldkonna näitel. Uurimuse jaoks viisin läbi intervjuud tööstuse erinevate etappide esindajatega.
Intervjuudest kerkis esile puurilooma konstruktsioonile rõhumine karusloomafarmide kontekstis – tööstu- se esindajate käsitluses ei ole puurides elavate rebaste ja naaritsate näol tegu metsloomadega. See keeleline nüanss on oluliseks teguriks, mis nende loomade puurispidamist justkui leevendab – „puurilooma koht ongi puuris”. Ka loomade elutsükkel on oluline termin karusloomafarmide puhul, mis kätkeb endas suhtu- mist, et looma elu pikkus on inimese otsustusvallas. Loomade kasutamist karusnahana peeti aktsepteerita- vaks ka siis, kui tegu ei ole otseselt esmavajalike toodetega, näiteks karusnahast padjakate. Kasside ja koerte puutumatus ühiskonnas ei pidanud käesolevas töös aga paika, sest karusnahatööstuse esindajad leidsid, et ka nende nahkasid võiks kasutada, kui selle jaoks on kliente ja soovi.
KaSutatud KirjanduS
Arluke, A. (2002). A Sociology of Sociological Animal Studies. − Society and Animals, 10, 368−374. DeMello, M. (2012). Animals and Society: An Introduction to Human-Animal Studies. Columbia University
Press.
Ezzy, D. (2002). Qualitative analysis: Practice and Innovation. Allen and Unwin.
Maxwell, J. (2009). “Designing a Qualitative Study”. − L. Bick, D. J. Rog (Eds). Applied Social Research Met- hods, ousand Oaks: Sage Publications, Chapter 7, 214−253.
Noske, B. (1989). Humans and Other Animals; Beyond the Boundaries of Anthropology. Montreal: Black Rose Books.
Patton, M. Q. (1990). Qualitative evaluation and research methods (2nd ed). Newbury Park, CA: Sage.
Strauss, A-L. (1987). Qualitative Analysis for Social Scientists. Cambridge University Press.
Taylor, N., Twine, R. (2014). Introduction. Locating the ‘critical’ in critical animal studies. − Taylor, N., Twine, R. (Eds). e Rise of Critical Animal Studies: From the Margins to the Centre. New York: Routledge, 1−15.
Twine, R. (2012). Revealing the „animal-industrial complex“ – a concept and method for critical animal studies? – Journal for Critical Animal Studies, 10(1), 12−39.
95