Page 134 - Tallinn University
P. 134
Tallinna Ülikooli üliõpilaste 2015/2016. õppeaasta PARIMAD TEADUSTÖÖD / Artiklite kogumik HARIDUSTEADUSED
Lalli pank Muhumaal ning Undva pank, Katri pank (2 seiretransekti) ja Harilaid Saaremaal. Septemb- ris teostatud välitööde raames külastati Kaleste randa, Tarestet ja Tahkuna põhjaosa Hiiumaal. Lisaks kasutas töö autor ka Reimo Rivise kogutud seireinfot Kotlandi seireala kohta Saaremaal.
Meetodina kasutati transektmeetodit, mille käigus liiguti eelnevalt määratud ranna lõigu piires paral- leelselt rannajoonega ühest otsast teise. Juhul kui elupaikade seisundis toimus suuremaid muutusi, tuli tavapäraselt kulgemisrajalt teha kõrvalepõikeid. Välitöödel kasutati käsi-GPS-vastuvõtjat, fotoaparaati (asendas nutitelefon) ja märkmikku. GPS-vastuvõtjaga seiretransektil liikudes tuli määratleda ranni- kuelupaikade esinemine ning märkida üles GPS-positsioneerimise, fotode ja kirjelduse abil elupai- kade piirialade kulgemine ja muutumine. Elupaikade olemasolu ja üleminekuid määrati peamiselt taimestiku, pinnakatte ja reljee järgi. Iga ülesmärgitud GPS-punkti jaoks tehti üks-kaks fotot ja pandi märkmikusse kirja iga paiga puhul foto number ning iga paari punkti järel lisaks ka lühike iseloomus- tus: esinevad taimeliigid, valdav sete, reljee omapärad. Oluline oli märkida üles ka ilminguid inim- ja loodusmõju teguritest. GPS-punkte rakendati hilisemas digiteerimisprotsessis, mis oli vajalik elupai- kade pindalaliste muutuste tuvastamiseks.
Mõningaid elupaiku puudutavaid parameetreid tuli seire järel ka kameraalselt uurida. Rannanõlva kallakuse ja elupaikade mõõtmete (pikkus ja laius) kohta saadi infot Maa-ameti kaardirakendusest (xgis.maaamet.ee).
infOrmatiivSe veebileheStiKu lOOmine
Eelmainitud rannikuelupaikade projekti üheks väljundiks oli lisaks kriteeriumite ja seiremetoodika väljatöötamisele ka informatiivse veebirakenduse loomine, mis oleks kättesaadav ka nutiseadmelt (Ranniku maismaaliste..., 2016).
Veebilehestiku loomine sai alguse 2015. aasta oktoobris ning selle koostamist nõustas Tallinna Üli- kooli Digitehnoloogiate instituudi õppejõud Romil Rõbtšenkov. Projekti rahastaja poolt seatud nõu- ded (üldine disain) saadi Reimo Riviselt. 2015. aasta oktoobris ja novembris tegeles autor põhiliselt
Joonis 3. Rannikuelupaikade veebilehe kuvatõmmis (https://elupaigad-natura2000.rhcloud.com)
134