Page 135 - Tallinn University
P. 135
HARIDUSTEADUSED Tallinna Ülikooli üliõpilaste 2015/2016. õppeaasta PARIMAD TEADUSTÖÖD / Artiklite kogumik
Joonis 4. Kaleste 1 Joonis 5. Tareste 1 Joonis 6. Tareste 2
veebilehe tehnilise poole arendusega ning seejärel 2016. aasta alguses veebilehele sisu lisamisega, mis valmis koostöös Reimo Rivise ja Urve Ratasega. Autori enda kogutud materjalidest oli võimalik ka- sutada välitöödel tehtud fotosid ning varasemast seminaritööst ka elupaikade kirjeldusi ja määratlusi. Veebilehele koondati lõpptulemusena kogu rannikuelupaikade projektiga seonduv info, mis hõlmab kahtteist rannikuelupaika (joonis 3).
Veebileht asub aadressil https://elupaigad-natura2000.rhcloud.com. tulemuSed ja KOKKuvõte
Töö esmane eesmärk oli rannikuelupaikade seisundi kirjeldamine ja hindamine, lähtudes soodsa sei- sundi kriteeriumitest. Analüüsi tulemusena selgus, et elupaikade hindamine on üldjuhul komplitsee- ritud protsess. Autor jõudis järeldusele, et hinnang sõltub väga palju elupaiga ilmest, seda mõjutavatest teguritest ja samuti seirajast endast. Vahel esines erandlike tingimustega rannikualasid, mille puhul oli raske olemasolevaid kriteeriume rakendada. Kriteeriumite katsetamise eesmärgil sai rakendamiseks valitud võimalikult erinevad näited ühest ja samast elupaigast, mida kajastavad joonised 4, 5 ja 6, mis kõik kujutavad üheaastase taimestuga esmaste rannavallide elupaika (1210).
Üheaastase taimestuga esmaste rannavallide puhul on tegemist väga dünaamilise elupaigaga, mis tä- hendab, et ühel aastal võib elupaik esineda ranna ühes osas ja järgmisel aastal olla sealt üldse kadunud ning esineda teises ranna osas, ilma et moodustaks ühtlast vööndit. Taoline dünaamilisus on tingitud peamiselt elupaiga asetsemisest rannajoone lähedal, mistõttu laine- ja tuuleenergia on suurema mõju- ga. Antud elupaik võib olla väga eriilmeline, mis on tingitud näiteks ranna aktiivsusest, pinnase kalla- kusest, toitainete (peamiselt mereheidis) hulgast. Elupaiga tuvastamise muudab enamasti lihtsamaks rannajoonega paralleelselt kulgev selgelt eristuv taimestunud vöönd, kus domineerivateks taimeliiki- deks on maltsalised.
135