Page 86 - Parimad teadustööd 2013/2014
P. 86
86
TALLINNA ÜLIKOOLI ÜLIÕPILASTE 2013/2014. ÕPPEAASTA PARIMAD TEADUSTÖÖD / ARTIKLITE KOgUMIK SOTSIAALTEADUSED
KODAKONDSUSEST UUE PÕLVKONNA EUROOPA SEGAPEREDES. EESTI-PORTUGALI PEREDE NÄITEL
ON CITIZENSHIP IN THE CONTEXT OF NEW GENERATION OF EuROPEAN MIXEd FAMILIES. A STudY ON PORTuGuESE-ESTONIAN FAMILIES
Age Viira
Kodakondsus uurimisteemana on interdistsiplinaarne ja lai. Samas on eri rahvusest vanemad ja nende lapsed kui (potentsiaalsed) mitmikkodakondsuse kandjad seni nii akadeemilistest kodakondsuseuurin- gutest kui üha hoogustuvast mitmikkodakondsuse debatist Eestis vaid marginaalset tähelepanu saanud. Magistritööl põhinev artikkel asetab kodakondsuse uue põlvkonna Euroopa segaperede konteksti ning keskse uurimisinstrumendina rakendatakse kodakondsuse identiteedi mõistet.
Teoreetine taust
Töö teoreetiline raamistik käsitleb kodakondsust laiemalt kui pelgalt indiviidi ja riigi vahelist õiguslik- ku sidet. Lähtutakse eeldusest, et kodakondsus on samal ajal nii institutsioon kui abstraktne kategooria (Bosniak 2002), protsess, milles osalevad nii riik kui kodanikud ise (Tilly 1996). uurimisfookuseks on niinimetatud uue põlvkonna Euroopa segapered, mille on moodustanud erinevate Euroopa Liidu riikide kodanikud, kes on nendes riikides sündinud ja üles kasvanud ning keda ühendab Euroopa kodakondsus sünnilt. Antud uuringudisain võimaldab vaatluse alla võtta ka rahvusülese Euroopa Liidu kodakondsuse ning topeltkodakondsuse.
Kodakondsuse uurimiseks segaperede kontekstis rakendatakse ontoloogilise lähtekohana tegutse- ja ja struktuuri vastasmõjusuhte kontseptsiooni, toetudes Anthony Giddensi strukturatsiooniteooriale (1984/1997). Giddensi teoorias pole tegutseja ja struktuur kaks eraldiseisvat fenomeni, vaid on omavahel duaalses suhtes: struktuur ühtlasi võimaldab ning piirab indiviidi tegutsemist. Agendi tasandil varieerub kodanikuks olemise vorm ja tähendus vastavalt kontekstile ning selle konteksti sotsiaalsetele, kultuuri- listele ja poliitilistele tingimustele ning toetub selle kandja huvidele ja identiteedile. Indiviidide sotsiaal- setes praktikates toimub omakorda pidev ühiskonna struktuuri taasloomine. Kodakondsuse tähenduse loob tegutseja struktuursetel tingimustel, mille seab ette kodakondsuse institutsioon. Need struktuursed tingimused koosnevad õigustest ja kohustustest, mis mõjutavad kodakondsuse identiteeti tegutseja ta- sandil. Kodakondsuse identiteet väljendub osaluses ja kuuluvuses, mis omakorda võivad kodakondsuse õiguslikke aspekte mõjutada ja muuta.
Töö empiiriline eesmärk on avada kodakondsuse identiteedi dimensiooni, st avada inimeste kogemusi, arusaamu ja tõlgendusi kodanikena ning seostada need kodakondsuse struktuuri tasandi tingimustega.