Page 33 - TLÜ ajakiri
P. 33
Õppeaine on vaid vahend. Õpetajana
“ püüan noortes kujundada väärtus- ”
hinnanguid nagu hoolivus, empaa- tiavõime ning arendada koostöö– ja suhtlusoskust.
Haapsalu Gümnaasiumi ajalooõpetaja Mihkel Kõrbe aastal 2012. Foto: Arvo Tarmula, Lääne Elu
Ka ise veel õpilase rollis
KOGEMUS: HARIDUS LOOB
VÕIMALUSE
Silmapaistva noore õpetajana on Mihkel saa- nud lähemalt tutvuda näiteks USA ja India haridussüsteemiga külastades seal mitut kooli. „Minu jaoks oli üheks suurimaks avastuseks, et Eesti õpilase jaoks on haridus iseenesest- mõistetav ja kohati suhtutakse kooliskäimi- se kohustusse kui karistusse. Aga USA afro- ameeriklaste seas ja Indias tuleb õppimise soov sisemisest motivatsioonist, sest paljudel ei ole lihtsalt võimalustki haridust omandada. Nende jaoks on haridus ennekõike võimalus.“
Eesti haridussüsteemist rääkides soovib Mihkel, et õpetajaamet muutuks konkurentsi- võimeliseks. „Ma ei ütle, et olen hea või suure- pärane õpetaja, aga mulle meeldib ja ma tahan olla õpetaja. Samas tean inimesi, kes on seda olude sunnil. Soovin, et saaksime valida ja viia klassi ette kõige paremad ja motiveeritumad spetsialistid. Aga see tõstab jälle üles palga ning ameti maine küsimuse.“
Möödunud sügisel alustas Mihkel õpinguid Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi ajaloo ja ühiskonna õpetuse magistriõppekaval. Ühe- aegselt õpetaja ja tudengi rollis olev Mihkel väidab veendunult, et Tallinna Ülikoolil on õpetajahariduse edendamisel kandev roll ning Eestis võikski see valdkond koonduda ühte pädevuskeskusesse. Mihkel kiidab Tal- linna Ülikoolis õpetajate koolitamise aluseks võetud kutsestandardi süsteemi ning ülikooli oskust teha ka rahvusvahelist koostööd. Oma valdkonna vaatevinklist ootaks ta õpetajakoo- lituses rohkem praktikat. Veel peaks ainult koolitust pakkuv asutus muutuma uuringu- ja teaduskeskuseks. Samas on tore tõdeda, et siingi on juba tehtud edusamme.“


































































































   31   32   33   34   35