Page 35 - TLÜ ajakiri
P. 35
TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 6 / SÜGIS 2014
KOGEMUS 31
tulenevaid leksikaalseid ja grammatilisi keele- muutusi, keelepoliitikat, keelekasutust kultuu- ridevahelises kontekstis. Viimane teemablokk keskendus inglise ja saksa keelele kui rahvusva- helistele lingua franca´dele Läänemere regioo- nis.
Õppejõud tervest maailmast
Esinema olid kutsutud silmapaistvad õppe- jõud. Loengupidajate seas oli nii ameerikla- si, austraallasi, sakslasi, lätlasi, poolakaid kui rootslasi, kes kõik äratasid uudishimu. Ülla- tusmomente pakkusid ka juba tuttavad Tallin- na ja Tartu ülikooli õppejõud, kelle taasnäge- mine ja -kuulmine tekitas sooja koduse tunde.
Paratamatult tõusevad sellise rahvusvaheli- se kollektiivi seas esile eredamad ja tahaplaani- le jäävad ehk pisut kahvatumad esinejad. Siin- kohal ei saa mainimata jätta austraalia-saksa õppejõudu Marie-Elaine Van Egmondi, kes võitis seminariga „Language contact in Abo- riginal Australia: a case study of lexical, gram- matical and phonological change“ paljude an- dunud kuulajate poolehoiu.
Peale tähelepanuväärse teema kostitas õp- pejõud meid ka teemaväliste vahepaladega, mis muutsid loengu jälgimise palju kergemaks ja mugavamaks. Kõrvuti professoritega oli meie seas ka entusiastlikke magistrante, kes näitasid üles initsiatiivi ise ühe loengusarjaga esineda. Härjal haarasid sarvist kaks poola tudengit, kes võtsid ülesandeks tutvustada vähemusrahvaste keele- ja kultuuri olukorda ühes Poola regioo- nis. Peab tõdema, et nende etteaste oli asjalik ja läbimõeldud, mistõttu võib nende esitust pida- da võrdväärseks nii mõnegi kogenud õppejõu omaga.
Greifswaldi Ülikool: üks vanimaid ülikoole Eu- roopas
Sama muljetavaldav nagu loengutesarja tee- madering oli ka meelelahutusprogramm, mil- le hulka kuulus ka kahepäevane ekskursioon Berliini. Kellele Greifswaldi nimi palju ei ütle, siis teadmiseks neile: linn asub 250 kilomeetri kaugusel Berliinist, sinna viib kahe ja poole
tunnine rongisõit, umbes sama kaugel kui Ber- liin asub Saksamaa suuruselt teine linn Ham- burg.
Greifswaldi Ülikooli näol on tegu ühe va- nima ülikooliga nii Saksamaal kui Euroopas. Greifswaldi lähistel asuvad Saksamaa kaks suurimat saart Rügen ja Usedom, mille külas- tamine kuulus meiegi kohustuslikku meelela- hutusprogrammi.
Kaks nädalat suvekooli – soovitame soojalt!
Peale õppetöö, mis hõlmab huvipakkuvaid ja maailmapilti avardavaid loenguid, kuulub Erasmuse korraldatava suveülikooli program- mi kohustusliku elemendina aktiivne puhkus, mis toob noori üksteisele lähemale ja soodus- tab pingevabama õhkkonna tekkimist ka koo- liseinte vahel. Siinkohal täname Greifswaldi Ülikooli inglise keele osakonna juhatajat ing- lise keele professorit Amei Koll-Stobbet ja Tal- linna Ülikooli eesti keele ja kultuuri instituudi eesti keele kui teise keele professorit Anastas- sia Zabrodskajat, tänu kelle initsiatiivile suve- kool toimus ning TLÜ tudengid sellest osa said võtta.
Meil jääb vaid üle teisi tudengeid julgusta- da ja soovitada neil sarnastest programmidest osa võtta, sest pole midagi arendavamat kui näha maailma, kuulata huvitavaid inimesi ja kohtuda omapäraste tegelastega. Kaks nädalat on piisavalt pikk aeg, et hakata tundma kodu- igatsust, aga piisavalt lühike aeg, et kõike uut ja huvitavat omal nahal kogeda.


































































































   33   34   35   36   37