INDIVIDUAALNE KAITSEMÄNG PALLIGA MÄNGIJA VASTU
Individuaalse kaitsemängu puhul on oluline arvestada ründemängija kaugust korvist, põrgatamisõigust, palli valdaja tehnilisi oskusi ja võimeid ning võistkonna kaitsemängu taktikat. Kaitsemängija asend palliga mängija vastu on madal. Liikuda tuleb juurdevõtusammuga ja üks samm korraga. Kaitsja peab asuma reeglina ründaja ja korvi vahel.
Põrgatusõigusega mängija katmisel, kes asub visketsoonis, tuleb arvestada tema oskusi - head viskajat tuleb katta lähemalt ja läbimurdjat kaugemalt. Oluline on rõhutada siin õiget asendit ja valmisolekut. Põrgatusõigusega mängijat, kes asub visketsoonist väljas, võib katta kaugemalt, et vältida läbimurret.
Mänguolukorras, kus ründaja saab söödu, tuleb talle läheneda kiiresti ja jääda tasakaalustatud asendis õigele kaugusele. Liikuda tuleb tugevama käe poole, et paremini takistada võimalikku pealeviset või eesmärgiga suunata põrgatamist nõrgemale käele. Oluline on siinjuures järgida eelnevalt kokkulepitut - kas ründaja suunata väljaku keskele või äärele.
Põrgatusõigusega mängija katmisel on üks käsi suunatud pallile ja teine käsi segab söötu või läbimurdepõrgatuse alustamist.
Põrgatavast mängijast tuleb olla umbes väljasirutatud käe kaugusel. Kui mängija liigub põrgatades edasi (palli ületoomine, läbimurdmine), peavad käed olema ees-all peopesadest üles keeratud suunaga palli alla. Söötu või viset otsiva ründaja puhul on üks käsi suunatud pallile ja teine on kõrval.
Põrgatuse lõpetanud mängijale tuleb maksimaalselt läheneda. Siinjuures tuleb vältida mängijale otsatormamist. Kaitsja peab sundima oma tegevusega ründajat korvile selga keerama, varjates sellega tema vaatevälja. Mõlema käega tuleb lähedalt atakeerida ja aktiivselt jalgadega segada. Kui ründaja asub korvi all, tuleb mõlemad käed üles tõsta.
Kolme sekundi alas oleva palliga mängija puhul kehtib reegel - mida lähemal korvile, seda kõrgemale tuleb tõsta käed!
Palliga mängija katmisel on vaja hoida pea otse ja vastasele silma vaadata! Tihti reedavad just ründemängija silmad plaanitava tegevuse. Puusavöö jälgimine aitab kaitsemängijal aimata, kuhu poole ründaja liikuma hakkab. Vähem oluline ei ole ka tõik, et silmside avaldab psühholoogilist survet.
Põrgataja katmisel peame meeles -
- tuleb suunata korvist kaugemale (äärtele ja nurkadesse) või abi suunas
- peab sundima põrgatama nõrga käega
- healt põrgatajalt pole vaja üritada palli ära võtta, vaid tuleb oodata, kuni ta eksib (kaotab palli üle kontrolli, ei varja seda piisavalt)
- läbimurde korral otsajoonel asetada välimine jalg joonele
- kui põrgatajal on õnnestunud kaitsjast mööduda, tuleb viimasele järgi jooksta ja esimesel võimalusel taastada koht ründaja ees. Kaaslase appi tuleku korral tuleb kaitsta tema hoolealust
- pikaajaline põrgatamine vähendab mängutempot ja võimaldab kaaslastel abi osutada.