Page 94 - Tallinn University
P. 94
Meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskus
Ülikooli meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkes- kuse MEDIT teevad Eestis eriliseks kolm aspekti.
Esimene eelis on ainulaadne interdistsiplinaarsus – tippkeskuse ridades on nii majandus- ja juhtimistead- lasi kui ka semiootikuid, nii innovatsiooniuurijaid kui ka narratolooge. Püütakse lõimida majandus- ja huma- nitaarteadusi, et mõista kaasaegse meediakultuuri ja meediaturgude üksteist tingivat dünaamikat.
Teiseks iseloomustab tippkeskust rõhuasetus üha audiovisuaalsemaks muutuvale meediale alates ajaleh- tede uutest veebikanalitest, kvaliteetdraama esiletõu- sust viimastel aastatel ning lõpetades uurimustega, mis käsitlevad virtuaalreaalsuse ja liitreaalsuse platvormi- del lugude jutustamist.
Kolmandaks on MEDIT korraga nii teadus- kui ka loomekeskus. See tähendab, et teaduslikud uuringud on orgaaniliselt seotud arendustöö ja eksperimentaalse loometööga. Tippkeskuse teadustöö väljundeiks on alati ka uuenduslikud meediavormid, näiteks needsamad virtuaalreaalsuse vahenditega jutustatavad uutlaadi  lmid. Või Eesti X-teel liikuvate andmete uuenduslikud visualiseeringud.
Meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskuse oluline lähtepunkt on kriitilised meedia- ja digiühiskonna uuringud, mille eesmärk on osundada puudustele ning parandamisvõimalustele. Püüame oma eesmärke ühil- dada aktiivses koostöös kõigi partneritega, eriti erine- vate kultuuri- ja meediaorganisatsioonidega.
Koostöö eesmärk on välja töötada uuenduslikke ja avalikku väärtust loovaid lahendusi. Just sel põhjusel oleme oma loomelaborit ümber kujundamas moodsaks avatud laboriks, kuhu on eksperimenteerima oodatud kõik partnerid.
teadus
Kultuuridevaheliste uuringute tippkeskus
Ülikooli kultuuridevaheliste uuringute tippkeskus kutsuti ellu kultuuri toimemehhanismide teoreetili- seks ja empiiriliseks uurimiseks sooviga panustada Eesti kultuuri paremasse enesemõistmisse ja dialoogi võõraste kultuuridega.
Eesmärk on toetada kõrgetasemeliste interdistsipli- naarsete teadusprojektide algatamist ja läbiviimist, mis keskenduvad kultuuridevahelise kommunikatsiooni, kultuuriülekande ja -kontaktide ning kultuurist sõltu- vate tähendusloome protsesside analüüsimisele nii Eestis kui ka võrdlevalt, nii lühemas kui ka pikemas ajavaates.
Kultuuri üks tähtsamaid omadusi on tema enesemõist- mise võime – ta on elujõuline üksnes siis, kui tal on tugev identiteet ja suutlikkus suhtluseks teiste kultuuri- dega. Seega ei seisne kultuur üksnes loomises ja tarbi- mises, vaid niisamuti ka analüüsimises.
Võrreldes teiste maailmas tegutsevate kultuuriteadus- like uurimiskeskustega on kultuuridevaheliste uurin- gute tippkeskuse eripära nii suur ajaline haare – meid huvitavad nii kultuuridevahelised uurimisteemad keskajast tänapäevani kui ka avar geograa line haare – lisaks Eestile ja Euroopale pöörame suurt tähelepanu ka Aasiale.
Uurimistöö praktiline väärtus seisneb eesti keele ja kultuuri uurimises ning teadlikus arendamises, uute ajalooteadmiste loomises, ulatuslikumas levikus ja samuti kultuuridevahelise dialoogi arendamise võima- luste ning võõraste keelte ja kultuuride senisest pare- mas tundmises, kultuurilise (enese)analüüsivõimekuse kasvus.
Uurimisrühmades ühendame ajaloolasi, antropolooge, arheolooge,  lolooge,  losoofe, inimgeograafe, keele- teadlasi, kirjandusteadlasi, kultuuriteadlasi, kunstitead- lasi ja semiootikuid, kuid oleme avatud koostööks ka kõigi teiste erialade teadlastele.


































































































   92   93   94   95   96