Page 80 - Tallinn University
P. 80
sina oled su aju!
Hämmastav, et neurotransmitterite vahetamine rakkude vahel võib viia meie mõtete ja käitumisviisi muutumiseni. Loodame töögrupiga leida põhjuseid, miks inimestel võib tekkida ärevus ja/või depressioon. Kui me mõistame, kuidas see haigus areneb, on võimalik luua tõhusamaid ravimeid ja meetodeid vaimsete häiretega inimeste elukvaliteedi parandamiseks.
Hämmastav, et kemikaalide, peamiselt neurotransmit- terite vahetamine rakkude vahel võib viia meie mõtete ja käitumisviisi muutumiseni. Paljud aju funktsioonid on aga meile veel teadmata, seega on rohkesti põnevat küsida, uurida ja avastada.
Teadurina proovin välja selgitada mõningaid alus- mehhanisme, mis põhjustavad depressiooni ja ärevust. Valkude avastamiseks ja lokaliseerimiseks ajukoes kasutan molekulaarbioloogia ja biokeemia tavapäraseid meetodeid, nagu näiteks Western blot valguanalüüsi ja immunohistokeemiat.
Loodame töögrupiga leida põhjuseid, miks inimes- tel võib tekkida ärevus ja/või depressioon. Kui me mõistame, kuidas see haigus areneb, on võimalik luua tõhusamaid ravimeid ja meetodeid vaimsete häiretega inimeste elukvaliteedi parandamiseks.
Oma teadustööga seoses korraldasin ülikoolis ka esimese Brain Awareness Week’i ehk Ajutaju nädala,
Sophie Imbeault, neuroteaduste teadur
mille eesmärk on edendada aju uuringuid ning teavi- tada üldsust vaimse tervise tähtsusest. Samuti on üks sihte anda inimestele võimalus suhelda teadlastega ja tutvuda sellega, mida nad teevad ja kes nad on – teadlase elukutse on ju ikka veel varjatud salapäraga. Loodan, et Ajutaju nädalast saab Tallinna Ülikoolis traditsioon, mida tähistatakse iga aasta märtsikuu kolmandal näda- lal, nagu seda tehakse ka teistes riikides.
Aju on kõige huvitavam ja olulisem organ meie kehas. Sinu elu võrdubki su ajuga. Aju töötleb teavet sellest, mida näeme, kuuleme, puudutame, tunneme, mis meis sellega seoses muutub.
Sul on ainult üks aju ning see ei parane väga hästi, kui see on vigastatud, seega peab aju eest hoolitsema ja seda tervena hoidma nii kaua kui võimalik. Aju tervena vananemise võtmed on füüsiline ja vaimne aktiivsus, positiivsed sotsiaalsed vastasmõjud, tervislik toitumine ja stressitaseme madalal hoidmine.
sophie imbeault


































































































   78   79   80   81   82