Page 28 - Tallinn University
P. 28
peame rohkem rääkima
jätkusuutlikkusest
Loodusteadlased näevad oma teadustöö tulemuste kaudu mõju, mida inimtegevus loodusele avaldab. Ja see muudab meid murelikuks.
Ligi 15 000 loodusteadlast allkirjastas ühise pöördumise kõigi maade rahvastele, kus kutsuti üles kiiresti muutma meie senist käitumist, kuna muidu on heaolu hoidmine praegusel kujul keeruline. Eriti just viimase sajandi jook- sul on inimkond muutunud Maa keskkonda oluliselt mõjutavaks teguriks, mistõttu on praegust ajastut nime- tatud antropotseeniks – inimese ajastuks.
Ülikool on institutsioon, kus kujundatakse ühiskonna tulevikku. Siin töötavad ja õppivad inimesed tunnevad oma eriala sügavuti ja seetõttu ka vastutavad rohkem meie ühise tuleviku kujundamise eest.
Teadmiste hulk meid ümbritseva keskkonna, seal- hulgas ühiskonna toimimist mõjutavate protsesside kohta pole kunagi olnud nii suur. Küll aga tuleb neid teadmisi haridussüsteemis toetada, et meie käitumist ümber kujundada.
Seni piisas meie heaolu parandamiseks tehnoloogilisest innovatsioonist ja üha uute loodusressursside rakenda-
mihkel kangur
Mihkel Kangur, jätkusuutliku arengu dotsent
misest inimkonna heaks. Järjepidevalt arenevate tead- miste toel saaks see protsess ka jätkuda. Paraku seavad muutused ökosüsteemides meie heaolu edasisele kasvule piirid. Küsimused, millele inimkond vastuseid peab leidma, on nurjatut laadi ning nende lahendamine pole ühe distsipliini piires võimalik.
Lahenduste ootust peegeldavad kõige selgemalt ülikoo- lis õpinguid alustavad tudengid. Mitmed uuringud on näidanud, et peale kasvavad põlvkonnad erinevad oma käitumiselt varasematest.
Ka meie suhtlusruumis kõlavad sildistamised, viimas- tel kümnenditel sündinuid nimetatakse saamatuteks lumehelbekesteks. Aga siis nad tulevad ja korraldavad kolme tunniga Tallinna Vabaduse väljakul tantsupeo.
See on näide, et meie noored kaaslased oskavad kesken- dunult, kiiresti ja põhjalikult tegutseda nende eesmär- kide nimel, mis neile olulised on. Aga nad väärtusta- vad asju, mis varasematele põlvkondadele võib-olla nii


































































































   26   27   28   29   30