Page 26 - Tallinn University
P. 26
tehnoloogiad aitavad
ÜHiskonda avada
Avatud ühiskonna tehnoloogiate tundmine aitab igaühel juhtimisotsustes osaleda ja jagamismajanduse lahendusi luua.
Avatud ühiskonna tehnoloogiad. Aga millised tehnoloogiad?
Mis on üldse avatud ühiskond? Kuidas see kõik kodanikku puudutab?
Mõned vastused.
Avatud ühiskond on kodanike ühiskond. Me kõik, kas üksi, vabaühenduste või esinduskogude kaudu, oleme kaasatud otsustesse, tuleviku vastutustundlikku kavan- damisse, aga ka ühiskonna igapäevasesse toimimisse.
Avatud ühiskonna liikmed on valmis ise leidma viise, kuidas olulisi väärtusi esile tuua, ühiskonnas vastutust, kohustusi, aga ka hüvesid jagada. Veel enam: inimesed ei luba sel juhul enda eest otsustada, kellelgi teisel oma elu korraldada.
Jõud ühiskonnas muutusi luua on niiviisi inimeste endi kätes. Mitte ülalt alla, vaid alt üles otsustatakse, kellel on kui palju õigus ühiskonnalt oodata ja kui palju tuleks
kai pata
Kai Pata, haridustehnoloogia vanemteadur
ise maksudega panustada, aga ka seda, kuhu ja kuidas rajada ebameeldivaid, aga siiski vajalikke ehitisi.
Avatud ühiskonnas pole ka digitehnoloogiatealased teadmised ja oskused vaid valitsejate ja korporatsioo- nide kasutuses. Kodanikud ja vabaühendused teavad, kuidas tehnoloogiad toimivad, oskavad luua puudu olevaid võimalusi ja teenuseid, millest on kasu nii nende oma kogukonnas kui ka ühiskonnas tervikuna. Nii arvestatakse ja kajastatakse ühiskonnaliikmete ootusi ja tegemisi võrdsemalt, teabe ja andmete kogu- mine ja jagamine on avatud kõigile.
Teadmised, kuidas tehnoloogia toimib, on aga vaid vahend, et luua ühiskonda, mis on võrdsem, kaasavam ja solidaarsem. Praegu sõltub tehnoloogia rahastaja- test – järelikult riigist ja ettevõtetest. Seega on oluline muuta tehnoloogiate rahastamise mehhanismi nii, et seda juhiks inimesed, vabaühendused, et kodanikud oskaks ja teaks, kuidas riigi tehnoloogiad toimivad, milliseid väärtusi loovad.


































































































   24   25   26   27   28