Page 83 - Parimad teadustööd 2013/2014
P. 83
83
TALLINNA ÜLIKOOLI ÜLIÕPILASTE 2013/2014. ÕPPEAASTA PARIMAD TEADUSTÖÖD / ARTIKLITE KOgUMIK SOTSIAALTEADUSED
EUROOPA VANEMAEALISTE HEAOLU JA SUITSIIDI FENOMEN ÜHISKONNA JA PEREKONNA KONTEKSTIS
EuROPEAN OLdER AduLTS’ WELL-BEING ANd SuICIdE IN THE SOCIETAL ANd FAMILY CONTEXT
Jing Wu
Sissejuhatus
Rahvastiku vananemine Euroopas on väljakutseks heaoluriikide poliitilistele süsteemidele ning tingib seega teemavalikud ka sotsiaal- ja loodusteadustes. Käesolevas artiklis on tähelepanu all valitud aspektid vanemaealiste heaolust ja heaolu puudumisest, mille kõige drastilisemaks mõõdikuks on suitsiid.
Euroopa enesetappude määr vanemaealiste hulgas on kooskõlas niinimetatud Kirde gradiendiga (Voracek, Marusic 2008), mille kohaselt on see kõrgeim Ida-Euroopas ja madalaim Lõuna-Euroopas (de Leo et al. 2009). Vanemaealiste hulgas on suhteliselt tugev seos enesetappude ja heaolu vahel (Bray, Gun- nell 2006). Positiivne sotsiaalne sidusus (positiivse kaasatuse aste) pere, sõprade ja sotsiaalsete rühmade- ga vähendab suitsiidimõtete ja enesetappude esinemist hilisemas elus (Fässberg et al. 2012). Rahvastiku vananemisest johtuv väljakutse tõstab ühe olulise teemana esile pere kui lahutamatu osa sotsiaalsetes võrgustikes ja vastastikuses abistamises (Harper 2004: 6). Seega on eakate heaolu tagamisel oluline roll nii riigil kui perekonnal.
Teoreetiline taust
Artikli aluseks oleva doktoritöö uurimisprobleemiks oli küsimus, kas toetus nii riigi kui ühiskonna ja pere tasandil võib mõjutada Euroopa vanemaealiste heaolu ja vähendada suremust enesetapu läbi sel- les vanuserühmas. doktoritöö peamine eesmärk oli selgitada välja heaolu ja suitsiidi omavaheline seos ühiskondlikus ja pere kontekstis, käsitledes tervist, tööturul osalemist, sotsiaalset kaitset ja turvalisust koondtasandil (artiklid I, II, III) ning peresidemeid üksikisiku tasandil (artikkel IV) Euroopa vanemaea- liste seas võrdlevas perspektiivis. uuringu alaeesmärgid ja uurimisküsimused olid järgmised.
1) Analüüsida ja esitada võimalikke suitsiide ennetavaid tegevusi rahvatervise seisukohast lähtuvalt. Millised on valdavad enesetapumeetodid vanuse ja soo lõikes? Missugused võimalused on rahvatervi- se kontekstis meetodi-spetsiifilise enesetapu ennetamiseks, eelkõige tahtliku uimastite üledoosi puhul? (Artikkel I)
2) uurida vanemate inimeste heaolu ja enesetappu tingivaid faktoreid ühiskondlikus kontekstis. Milline on vanemaealiste suitsiidisuremuse muster, põhinedes erinevatel sotsiaalpoliitilistel ning heaolu mudelitel? Kuidas tajutud ühiskonna hoiakud vanemaealiste suhtes, nende osalemine tööturul (nt hili- sem pensionile jäämine), sotsiaalne kaitse ja turvalisus (nt sotsiaalkulutused) mõjutavad vanemaealiste heaolu ja suitsiidi? (Artiklid II, III)
3) uurida vanemate inimeste heaolu perekonna kontekstis.
Kuidas põlvkondadevaheline solidaarsus pereliikmetega (nt täiskasvanud tütrega) mõjutab vanemate