Page 69 - Parimad teadustööd 2013/2014
P. 69
69
TALLINNA ÜLIKOOLI ÜLIÕPILASTE 2013/2014. ÕPPEAASTA PARIMAD TEADUSTÖÖD / ARTIKLITE KOgUMIK LOODUSTEADUSED
KESKKONNAOHTLIKE BROOMITUD LEEGIAEGLUSTITE MÄÄRAMINE ERINEVATES KESKKONNAKOMPONENTIDES
THE ABuNdANCE OF ENVIRONMENTALLY dANGEROuS BROMINATEd FLAME RETARdANTS IN ENVIRONMENTAL SAMPLES
Mihkel Saluri
Sissejuhatus
Halogeensetest leegiaeglustitest levinuimad on broomitud leegiaeglustid, mida kasutatakse polümeersete ühendite lisanditena nii ehitusmaterjalides, elektroonikakomponentides kui ka mööbli- ja tekstiilitöös- tuses. Inimestel põhjustavad broomitud difenüüleetrid ja tetrabromobisfenoool-A peamiselt kilpnäärme tüsistusi, mistõttu on osa broomitud leegiaeglusteid (penta- ja oktabromodifenüüleetrid) juba aastaid keelatud. Mõlemad mainitud ühendid on keskkonnas püsivad ja märgitud ka Stockholmi konventsiooni nimekirja.
Mitmed välismaised uuringud on näidanud broomitud leegiaeglustite esinemist nii looduses kui ka hoonetes, kuid teadaolevalt ei ole Eestis broomitud leegiaeglusteid teadustöö raames uuritud. Üksikud Eestis kogutud proovid on analüüsimiseks saadetud teistesse Euroopa Liidu riikidesse.
Artikli aluseks oleva bakalaureusetöö eesmärgid olid järgmised:
»» töötada välja analüüsimeetodid tetrabromobisfenool-A (TBBPA), heksabromo-tsüklododekaani (HBCd) ja dekabromodifenüüleetri (dBdE) määramiseks Tallinna Ülikooli Matemaatika ja Loodus- teaduste Instituudi teadusaparatuuriga;
»» selgitada välja TBBPA, HBCd ja dBdE võimalik esinemine ühiskondlike hoonete ruumide õhu- ja tolmuproovide näitel;
»» anda saadud tulemuste põhjal hinnang Tallinna Ülikooli siseruumide õhule broomitud leegiaeglustite suhtes ning hinnata ohtu tervisele;
»» selgitada TBBPA, HBCd ja dBdE võimalik esinemine valitud materjalides (veepuhastusjaama reo- veemuda, prügila nõrgvesi, elektroonikakaupade plastik, vahtmaterjalid, linoleumist põrandakatte- materjal, toiduained).
Metoodika
Õhuproovide kogumiseks valiti Tallinna Ülikooli ruumid, milles eeldati broomitud leegiaeglustite ole- masolu: keemialaborid A-504 ja T-211, arvutiklass ligikaudu 20 arvutiga S-303 ja kabinet A-513. Kokku koguti neli õhuproovi, üks igast ruumist.
Tolmuproove koguti Tallinna Ülikooli ruumidest, kus arvati broomitud leegiaeglusteid leiduvat: kee- mialaborid A-530 ja T-211, kust tolmu koguti laelampidelt ning põrandalt (A-530) ja aknalaualt (T-211). Võrdluseks koguti tolmu ka sõiduautost ning eluruumist.
Toiduproovidest uuriti rasvaseid toiduaineid, kuhu broomitud leegiaeglustid võiksid sattuda. uuritu- teks osutusid toorpiima juust, toiduõli, heeringas ning kaht erinevat sorti tursamaksad.