Page 70 - Parimad teadustööd 2013/2014
P. 70
TALLINNA ÜLIKOOLI ÜLIÕPILASTE 2013/2014. ÕPPEAASTA PARIMAD TEADUSTÖÖD / ARTIKLITE KOgUMIK LOODUSTEADUSED
Ehitusmaterjalidest, elektroonikast ja muudest proovidest uuriti tooteid, kust oleks võinud broomitud leegiaeglusteid leida. Kokku uuriti kaheksat ehitusmaterjali (elektrikaablid, soojenduseks kasutatav vaht- plast, linoleum, puidulakk ja tulekindel montaaživaht) ja seitset elektroonikatoodet (televiisori, sülear- vuti ja monitori kasti ümbrused ning nende trükkplaadid).
Lisaks uuriti ka Paljassaare veepuhastusjaama reoveemuda ning Tallinna Prügila nõrgvett.
Proovid lahustati nii, et neid oleks võimalik tuvastada gaasikromatograafia-massispektromeetriga. Igat proovi sisestati autosampleri abiga 1 μl ning analüüs kestis olenevalt proovist 44...52 minutit.
Tulemused
Õhuproovid. Ruumist T-211 leiti vähestes kogustes broomiühendeid. Neid ei olnud võimalik tuvastada, kuid tõenäoliselt pärinevad broomiühendid erinevatest laborikemikaalidest. Broomitud leegiaeglusteid aga õhuproovidest tuvastada ei suudetud.
Tolmuproovid. Kuuest uuritud õhuproovist leiti ruumi T-211 (keemialabor) laelambilt kogutud tol- must tetrabromobisfenool-Ad 26,65 μg/g. Väärtus korreleerub kirjanduses toodud väärtustega, kus põ- randatolmust on leitud maksimaalselt 1–10 μg/g TBBPA-d (Ali et al. 2011; Espino, Leon 2011; Geens et al. 2009). Arvutit ja muud elektroonikat sisaldavate ruumide tolmust on leitud kuni 40 μg/g TBBPA-d (Covaci et al. 2009). TBBPA kõrgenenud sisaldus võrreldes sama ruumi teise asukohaga võis olla tin- gitud proovi kogumise eripärast (laelampidelt pühitakse tolmu harvemini kui aknalaudadelt). Lisaks leiti T-211 tolmuproovist vähesel määral muid broomiühendeid, kuid neid ei olnud võimalik tuvastada. Teistest analüüsitud tolmuproovidest broomitud leegiaeglusteid ega broomi jälgi tuvastada ei suudetud.
Toiduproovidest broomitud leegiaeglusteid tuvastada ei suudetud.
Ehituses kasutatava vahtplasti uurimisel selgus, et see sisaldab massi järgi 0,59% HBCd-d. Kont- rollprooviks tehti katse ka vahtplasti pakkematerjalist, millest broomitud leegiaeglusteid ei tuvastatud. Tulekindla PENOSILi montaaživahu analüüsil selgus, et vaht sisaldab tundmatut organobromiidset ühendit. Massispektri järgi oli võimalik öelda, et ühendis on vähemalt 3 broomi aatomit. PENOSIL EES- TI OÜ andmetel kasutatakse tulekindluse tagamiseks broomitud polüoole, kuid kogus ja muu täpsustus olevat ärisaladus. Teiste ehitusmaterjalide, elektroonika ja muude proovide analüüsimisel broomitud lee- giaeglusteid ei tuvastatud.
Prügila nõrgveest tehtud analüüsi käigus leiti dBdE-d 67,8 μg/l, mis on sarnane varasemates uurin- gutes saadud tulemustega – leitud maksimaalsed väärtused on jäänud vahemikku 30,4–139,2 μg/l (Zhou et al. 2013; Osako et al. 2004; Li et al. 2014). Sellise sisalduse taga võib olla asjaolu, et proov sisaldas päris palju leegiaeglusteid siduvaid komponente – tahket orgaanilist materjali ning selgesti eristatavat õlikihti. Tallinna veepuhastusjaama reoveemuda broomitud leegiaeglustite sisaldus jäi alla tuvastamispiiri.
Kokkuvõte
Terra maja keemialabori laelambi tolmuproovist leiti tetrabromobisfenool-A-d ~27 μg/g. Ehitusmaterjalide proovidest leiti vahtplastist ~0,6% heksabromotsüklododekaani.
Tulekindla montaaživahu analüüsimisel leiti, et see sisaldab tundmatut broomitud ühendit, mis tootja- poolsel täpsustamisel osutus broomitud polüooliks.
Prügila nõrgveest leiti ~68 μg/l dekabromodifenüüleetrit, mis tõenäoliselt pärineb ladestatud elektroo- nikaseadmetest.
uurimistöö raames muudest proovidest uuritavaid broomitud leegiaeglusteid tuvastada ei suudetud. Peamiseks põhjuseks on tõenäoliselt aparatuuri madal tundlikkus uuritavate ainete puhul ja kogutud proovide väikesed kogused.
70


































































































   68   69   70   71   72