Page 67 - Parimad teadustööd 2013/2014
P. 67
TALLINNA ÜLIKOOLI ÜLIÕPILASTE 2013/2014. ÕPPEAASTA PARIMAD TEADUSTÖÖD / ARTIKLITE KOgUMIK LOODUSTEADUSED
Joonis 1. Taimkatte katvuste muutused perioodil 2009−2013 Ohtu ja Viru katsealal (erinevad tähed viitavad sta- tistiliselt olulistele erinevustele keskmistes tasemetes (p<0,05) Mann-Whitney testi põhjal uuritud aastate lõikes).
Arutelu
Alade varieeruv turba tuhasus võib tuleneda nii turba enda koostisest kui ka sellest, et Ohtu katseala piiravad toimivad kuivenduskraavid, mis võivad katsealale mineraalaineid sisse kanda. Viru katsealal kasvavad peamiselt toiteainevaestele tingimustele kohastunud rabadele iseloomulikud taimed, Ohtu kat- sealal kasvab soodele iseloomulike taimede kõrval ka mineraalmaadele ja toiteainerikkamatele aladele iseloomulikke taimi. Mõlemal katsealal on aastatega suurenenud taimede katvused. Ajalised muutused katsealade taimestikus ei ole sarnase suunaga, seda just taimerühmade ja -taksonite tasemel. Näiteks on sammalde katvused Ohtu katsealal oluliselt vähenenud, Viru katsealal aga suurenenud.
Katsealade biomassi (ja selle struktuuri) ning suktsessiooni erinevused on arvatavasti põhjustatud pea- miselt turba tuhasuse varieerumisest. Turba tuhasust on Triisberg ja teised (2013) pidanud üheks tegu- riks, mis määrab ära taimekoosluse taassoostuvatel freesturbaväljadel. Viru katseala taassoostamist võib pidada edukamaks, kuna taimkate sarnaneb enamal määral looduslikus seisundis rabadega (rabadele iseloomulikud taimed, kõrge sammalde biomass, millest suure osa moodustavad turbasamblad), Ohtu katsealal on seevastu kõrgemad soontaimede katvused ja biomassid, mis viitavad toiteainerikkamatele ja/ või sügavama veetasemega tingimustele.
67


































































































   65   66   67   68   69