Page 57 - Parimad teadustööd 2013/2014
P. 57
TALLINNA ÜLIKOOLI ÜLIÕPILASTE 2013/2014. ÕPPEAASTA PARIMAD TEADUSTÖÖD / ARTIKLITE KOgUMIK LOODUSTEADUSED
ja suurema väärtuse saanud alternatiiv on konkreetsel juhul korrastamiseks sobivam. Juhul kui otsus- tuspuu näitab, et konkreetse jääksoo korrastamiseks sobivad eeldatavalt rohkem kui kaks alternatiivset viisi, paremusjärjestatakse need väljatöötatud kriteeriumide alusel multikriteeriumanalüüsi ELECTRE meetodiga.
Kriteeriumide kaalud
mineralisatsioon fosfor lämmastik heljum elupaigateenus kliimaregulatsioon veeregulatsioon tulekindlus toit soojuseneriaressurss teaduslik väärtus rekreatiivne väärtus MK ja KOV planeeriingud tööhõive kohalike elanike soovid maaomaniku soovid korrastamise aeg korrastamise hind korradhoidmise kulud
0,00% 1,00% 2,00% 3,00% 4,00% 5,00% 6,00% 7,00%
Joonis 1. Huvigruppidega koostöös väljatöötatud kriteeriumide kaalud .
Kokkuvõte
uurimistöös on esitatud mitmekriteeriumilisel otsustusanalüüsil põhinev ja MS Excelis vormistatud hin- damismudel jääksoo korrastamiseks optimaalse viisi valimiseks. Mudel on mõeldud abistamaks jääksoo- de korrastamise kohta otsuste tegijaid, et nad saaksid teha ratsionaalseid ning huvigruppidele arusaada- vaid otsuseid. Mudeli kasutamisel tuleb sellesse sisenditena anda konkreetset situatsiooni kirjeldavate ja ala omadusi käsitlevate kriteeriumide väärtused; vajadusel on võimalik korrigeerida ka kriteeriumide kaale vastavalt konkreetsete huvigruppide väärtushinnangutele.
Töö eesmärgi saavutamiseks leiti piiravad kriteeriumid, mille alusel saab tuvastada konkreetse korras- tamist vajava jääksoo jaoks eeldatavalt sobivad alternatiivsed korrastamisviisid. Jääksoo jaoks sobivate korrastamisviiside mugavaks väljaselgitamiseks koostati otsustuspuu. Jääksoo korrastamisalternatiivide võrdlemiseks ja paremusjärjestamiseks koostati huvigruppe kaasates kaalutud kriteeriumide süsteem, mis struktureeriti väärtusepuuna. Huvigrupid hindasid, kui olulised on vastavad kriteeriumid nende arvates vastava otsuse tegemisel. Samuti uuriti huvigruppidelt, kui olulised on nende arvates erinevate huvigruppide arvamused selle valdkonna otsuste tegemisel. Seejärel leiti kriteeriumide olulisuste hin- nangute ja huvigruppide arvamuste olulisuste baasil kriteeriumide kaalud. Kriteeriumid süstematiseeriti visuaalse ülevaate saamiseks väärtusepuuna. Kriteeriumide alusel alternatiivide võrdlemiseks ja pare- musjärjestamiseks loodi MS Excelis multikriteeriumanalüüsi ELECTRE meetodil ja kaalutud summa meetodil põhinev hindamismudel.
57