Page 55 - Parimad teadustööd 2013/2014
P. 55
55
TALLINNA ÜLIKOOLI ÜLIÕPILASTE 2013/2014. ÕPPEAASTA PARIMAD TEADUSTÖÖD / ARTIKLITE KOgUMIK LOODUSTEADUSED
MULTIKRITEERIUMILISE OTSUSTUSANALÜÜSI KASUTAMINE JÄÄKSOO KORRASTAMISE VIISI VALIMISEKS
CuT-AWAY PEATLANd REuSE dECISION MAKING uSING MuLTI-CRITERIA dECISION ANALYSIS
Kadi Padur
Sissejuhatus
Jääksood on kõik endised turbakaevandamisalad. Jääksood tekivad pärast soo kuivendamist ja turba kaevandamist (Paal et al. 2011). Eesti Vabariigi Maapõueseaduse ja keskkonnaministri 26. mai 2005. aasta määruse nr 43 järgi tuleb pealmaakaevandamisega rikutud maa korrastada selliseks, et pärast kae- vandamise lõppu oleks seal võimalik tegeleda maaviljelusega, metsakasvatusega või kujundataks riku- tud maa veekoguks, ehitusmaaks, mis tahes muuks tarbimisväärseks maaks või tunnustatud väärtusega maastikuks.
Eestis on palju korrastamist vajavaid mahajäetud ja turbakaevandamise lõppfaasis olevaid jääksoid. Eestis seni tehtud turbakaevandamisalade korrastamisprojektid ei hinda enamasti erinevaid võimalikke lahendusviise, vaid toetuvad otsuse tegemisel mõnele temaatilisele argumendile või järgivad kaevanda- misloas esitatud lahendust; ka loa taotlemise eel ei kaaluta võimalikke lahendusi, vaid määratakse see paarilauselise põhjendusega. Lisaks sellele kehtivad turba kaevandamise load 20−30 aastat, mistõttu isegi juhul, kui loa taotlemise ajal valitud korrastusviis oli õigustatud, ei tarvitse see enam olla õige otsus nii pika aja möödudes. See tähendab, et olulised keskkonnakorralduslikud otsused, mida jääksoo edasise kasutusala valik kahtlemata on, tehakse viisil, mis ei toeta võimalikult põhjendatult parima lahenduse leidmist ega ole selleks kohane.
Artikli aluseks oleva uurimistöö eesmärk on keskkonnaalaseid, sotsiaalseid ja majanduslikke aspekte hõlmava, potentsiaalseid huvigruppe kaasava kriteeriumisüsteemi ja selle rakendamiseks sobiva hinda- mismudeli koostamine, millele tuginedes oleks võimalik valida jääksoo korrastamiseks optimaalseim viis.
Töö tulemuseks on MS Excelis vormistatud üldine hindamismudel, mida on võimalik käsitletava jääk- soo puhul modifitseerida, andes konkreetset situatsiooni ja ala omadusi kirjeldavatele kriteeriumidele väärtused ning vajadusel on võimalik korrigeerida ka kriteeriumide kaale vastavalt huvigruppide väär- tushinnangutele.
Metoodika
Otsustamine on protsess, mille käigus tehakse kindlaks probleemid, takistavad tegurid ja piiravad tin- gimused, selgitatakse välja võimalikud variandid, millest seejärel valitakse eesmärgi saavutamiseks sobivaim (Baker et al. 2001). Otsustusanalüüs, kus alternatiivide võrdlemiseks kasutatakse mitut kritee- riumi, on multikriteeriumanalüüs, mis pakub üht võimalikku viisi muuta läbipaistvamaks kompromissi tegemise võimalused ning aitab teha põhjendatud otsust kontekstis, kus tuleb käsitleda kriteeriumidena


































































































   53   54   55   56   57