Page 111 - Parimad teadustööd 2013/2014
P. 111
111
TALLINNA ÜLIKOOLI ÜLIÕPILASTE 2013/2014. ÕPPEAASTA PARIMAD TEADUSTÖÖD / ARTIKLITE KOgUMIK TERVISETEADUSED
KIIRUISUTAMISE ERIALASE TEGEVUSE JA SPETSIAALSETE IMITATSIOONIHARJUTUSTE LIHASAKTIIVSUSE VÕRDLEV ANALÜÜS
MuSCLE ACTIVITY COMPARATIVE ANALYSIS OF SPEEdSKATING ANd SPECIAL IMITATION dRILLS
Mart Markus
Kiiruisutamine on nii füüsiliselt kui ka tehniliselt raske spordiala. Kiiruisutaja peab omama head tehni- kat ja kehalist vormi, et rakendada jäässe võimalikult suurt jõudu, mis teda edasi viiks. Lisaks heale teh- nikale peab kiiruisutaja omama ka tugevaid jalalihaseid ning oskama jõudu õigesti rakendada. Tehnika ja jõu arendamisel kasutatakse enamasti erialaseid imitatsiooniharjutusi, mis sarnanevad liigutuse poolest uisutamisega, kuid sooritatakse ilma uiskudeta saalis. Kuna Eestis puudub täismõõtmetes jäähall, toi- mub enamik erialaseid treeninguid imitatsiooniharjutusi tehes. Harjutusi sooritatakse tugeval pinnasel võimalikult sarnaselt erialase tegevusega, imiteerides sellega kiiruisutamise erinevaid faase ja liigutusi.
Eesti spordi- ja teadusmaastikul on kiiruisutamine olnud väheuuritud teema. Kuna eestikeelsed kiirui- sutamise õpikud puuduvad ja antud spordiala kohta on minimaalselt materjali, annab töö autor ülevaate kiiruisutamise imitatsiooniharjutustest, varasematest lihasaktiivsuse uuringutest uisutamises ja biome- haanikast välismaise kirjanduse kaudu.
Lihasaktiivsust ja lihaskoordinatsiooni uisutamises on varem uuritud. Mahukamad uurimised on teh- tud rulluisutamise ja hokiuisutamise lihasaktiivsuse uurimisel. uuringutes on täheldatud, et nii hokiu- isutamise kui ka rulluisutamise lihaskoordinatsioon ja -aktiivsus on sarnane kiiruisutamisega. Näiteks hokiuisutamise puhul mõõdeti lihasaktiivsust erinevatel liikumiskiirustel ja erinevate põlvenurkade juu- res. Rulluisutamises mõõdeti, kuidas üks imitatsiooniharjutus aitab parandada stardikiirust.
Lihastöö kiiruisutamises
Kiiruisutamine nõuab suurt lihasjõudu, eriti jalgades. Kuna uisutamine on ala, kus keha on ebaloomu- likus poosis, peab olema piisavalt jõudu, et antud positsioon säilitada ja sooritada tugevaid tõukeid. Kii- ruisutaja vajab eelkõige tugevaid selja-, tuhara-, reie- ja säärelihaseid (Chinn 2011). Olenevalt distantsist pannakse treeningutes rohkem rõhku kas maksimaalse jõu või lihasvastupidavuse suurendamisele. de Koning jagas uisutamise tsükli kolmeks faasiks: tõukefaas, libisemisfaas ja lõdvestusfaas.
Imitatsiooniharjutused
Kiiruisutaja jaoks jagatakse imitatsiooniharjutused tavaliselt kaheks:
1) tasakaaluharjutused, mis arendavad enamasti tehnikat, tasakaalu ja koordinatsiooni;
2) erinevad hüpped, mis arendavad samuti tehnilist poolt, kuid on enam mõeldud erialase jõu suuren-
damisele ja plahvatuslikkusele (Kloosterboer 1999: 138–174).