Page 36 - TLÜ ajakiri
P. 36
32 KOGEMUS TALLINNA ÜLIKOOLI AJAKIRI / NR 6 / SÜGIS 2014 AJAS TAGASI: SULG POLE NUTITELEFON
Riinu Raasuke
Ühel sügishommikul koguneb punt alusha- riduse pedagooge Tallinna vanalinnas asu- vasse Rüütli tänava majakesse. Klassiruumis on hämar, petrooleumlamp laual valgustab vaid õrnu piirjooni. Algab tsaariaegne muu- seumitund Eesti Pedagoogika Arhiivmuu- seumis.
Õppejõud Veronika Varik on just seesamu- ne kepiga köster, keda tänapäeva Eesti kooli- des enam ei kohta. Varnas ripuvad nuhtlemi- seks kitsejalg ja kaela riputatav tahvel kirjaga
„Осел“. Ajas on tagasi mindud veidi üle saja aasta ja esimene õppetunni osa on katekismus. Hommik algab mõistagi piiblitunniga, sest sal- mid olgu õpilastel peas ning palju valgust tun- niks ei kulu.
Lugemistunnis selgub, et kõrgkooli tuden- gid jäävad omadega jänni, kui loevad küm-
neaastastele mõeldud materjale. Tähed on imelikud ja silmad pole pimedusega harjunud. Ka kirjutades on kõik kohad tindiplekke täis – sulg ei istu sõrmede vahel kaugeltki nii hästi kui nutitelefon. Arvelaua kasutamine pole sa- muti nii kerge kui esimesel hetkel tundub.
Arhiivmuuseumi direktor Veronika Varik ja arhivaar-koguhoidja Vadim Rõuk usuvad, et õpetajahariduse juurde peaks kuuluma ka õpetajahariduse arenguloo mõistmine ja mõ- testamine. Loodetavasti inspireerivad sellised
„sajandivanused“ tunnid tudengeid mõtlema õpetajahariduse muutumise peale läbi ajaloo.
Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi uksed aadressil Rüütli 10 on avatud kõigile huvilistele ning tsaariaegse kooli teemalised muuseumitunnid huvilistele jätkuvad.
Kuidas kirjutada sulega? Foto: Riinu Raasuke


































































































   34   35   36   37   38