Lõikeõpetus
Töö etapid:
1. Eseme visualiseerimine e kavandi tegemine. Kavand on õnnestunud töö eelduseks ning vajalik pinna kujunduse ja sobiva lõike kuju kindlaks määramiseks.
2. Põhimõõtude võtmine või määramine. Vajalikud on mõõdud (näit. ümbermõõt, kõrgus, sügavus), mille baasil saaks joonestada pool eseme pinnalaotusest.
Näiteks:
- mütsi tegemiseks on vajalikud pea ümbermõõt ja kõrgus pealae keskpunktist kõrva või kuklani ;
- koti tegemiseks koti ümbermõõt ja kõrgus (+ põhja laius);
- sussi tegemiseks jalalaba mõõdud (e jalajälg);
- kinda tegemiseks käelaba mõõdud (e käejälg eemale sirutatud pöidlaga).
3. Põhilõike e originaalsuuruses lõike joonestamine. Põhilõige joonestatakse suuremale paberile mõõtude alusel eseme üldkuju silmas pidades. Figuurilt või esemelt võetud mõõtudele võib anda soovi korral väikesed avaruselisad.
4. Moekohaste avaruste lisamine. Näiteks - servad, sääre kõrgus, nurkade/ tippude kuju vms.
5. Originaallõike suurendamine villa kokkutõmbuvuse võrra. Lõige suurendatakse proportsionaalselt kokkuvanuvuse (keskmiselt 20 - 30 %-i) võrra, vt Originaal - ja töölõike joonestamine.
6. Töölõike valmistamine. Töölõige valmistatakse vees mittelagunevast materjalist näit. lainepapist, paksemast kilest (näit. mullikile) või plastikust (näit. parketi alusvaip). Lainepapist töölõige sobib ühekordseks kasutamiseks, plastmaterjalist on aga korduvalt kasutatavad. Soovitav on, et töölõike serv oleks läbi villakihtide kätega tuntav. Töölõige jääb viltides töö keskele kahe tööpoole vahele.
- Leia kavandatut aluseks võttes eseme suurus ja võta vajalikud mõõdud.
- Joonesta põhilõige.
- Kohanda moele.
- Suurenda saadud lõige töölõikeks (keskmiselt 20 - 30%) vt ka Materjali arvestamine.
- Valmista töölõige (n. lainepapist, paksemast kartongist, paksemast kilest, plastikust).
Ann Ojaste, 2009