3. Ettevõtte- ja infoarhitektuur

 

Ettevõttearhitektuur on infoarhitektuurist märksa mahukam mõiste, hõlmates praktiliselt kõiki organisatsiooni toimimise valdkondi, sealhulgas organisatsiooni eesmärkide saavutamist informatsiooni ja infotehnoloogia efektiivse kasutamise kaudu.

Infoarhitektuur on ettevõttearhitektuuri üks komponent, üks koostisosa.

Ettevõttearhitektuuri põhilised koostisosad on toodud joonisel 1:

 

 

Joonis 1 Ettevõttearhitektuuri koostisosad



Ettevõttearhitektuuri koostisosade eristamise aluseks on ettevõtte (organisatsiooni) ärivajadused.

Ettevõttearhitektuuri põhilised komponendid on:

Äriarhitektuur (business architecture) ja/või avaliku sektori organisatsiooni toimimisarhitektuur kirjeldab organisatsiooni toimimist selle põhiliste protsesside kaudu. See peegeldab organisatsiooni eesmärke, strateegiaid, sidusrühmi, teenuseid ja protsesse, mille käigus tooteid ja teenuseid luuakse.

Infoarhitektuur (information architecture) määrab kindlaks, millised andmed ja infovood on vajalikud äriprotsesside (toimimise) toetamiseks ja nende stabiilsuse ja pikaajalise kasutamise tagamiseks rakendussüsteemides. Infoarhitektuur peegeldab organisatsiooni infovajadusi, inforessursse ja infovoogusid.

Infosüsteemide arhitektuur (system architecture) määrab kindlaks, milliseid infosüsteeme kasutatakse informatsiooni juhtimiseks ja ärifunktsioonide (toimimise) toetamiseks (sh standardid ja protseduurireeglid).

Tehnoloogiaarhitektuur (technology architecture) määrab infosüsteemide toimimiskeskkonnale vajalikud tehnoloogiad, mis omakorda juhivad informatsiooni ja tagavad funktsioonide täitmise. See keskkond tagab rakendussüsteemide kaudu kasutajatele vajalikud teenused.