lk 3

Töökoha ohutegurid

Töökoha ohutegurid jagunevad järgmiselt:

1) füüsikalised,
2) keemilised,
3) bioloogilised,
4) füsioloogilised ja psühholoogilised.

Füüsikalised ohutegurid on (Töötervishoiu ja tööohutuse seadus):

  • müra, vibratsioon, ioniseeriv kiirgus, mitteioniseeriv kiirgus (ultraviolettkiirgus, laserkiirgus, infrapunane kiirgus) ja elektromagnetväli;
  • õhu liikumise kiirus, õhutemperatuur ja -niiskus, kõrge või madal õhurõhk;
  • masinate ja seadmete liikuvad või teravad osad, valgustuse puudused, kukkumis- ja elektrilöögioht ning muud samalaadsed tegurid.
Keemilised ohutegurid on ettevõttes käideldavad kemikaaliseaduses määratletud ohtlikud kemikaalid ja neid sisaldavad materjalid. Ohtlike kemikaalide ja neid sisaldavate materjalide käitlemist reguleerivad kemikaaliseadus ja Töötervishoiu ja tööohutuse seadus. (Töötervishoiu ja tööohutuse seadus)

Bioloogilised ohutegurid on mikroorganismid (bakterid, viirused, seened jm), sealhulgas geneetiliselt muundatud mikroorganismid, rakukultuurid ja inimese endoparasiidid ning muud bioloogiliselt aktiivsed ained, mis võivad põhjustada nakkushaigust, allergiat või mürgistust. (Töötervishoiu ja tööohutuse seadus)

Füsioloogilised ohutegurid on füüsilise töö raskus, sama tüüpi liigutuste kordumine ning üleväsimust põhjustavad sundasendid ja -liigutused töös ning muud samalaadsed tegurid, mis võivad aja jooksul viia tervisekahjustuseni. (Töötervishoiu ja tööohutuse seadus)

Psühholoogilised ohutegurid on monotoonne või töötaja võimetele mittevastav töö, halb töökorraldus ja pikaajaline töötamine üksinda ning muud samalaadsed tegurid, mis võivad aja jooksul põhjustada muutusi töötaja psüühilises seisundis. (Töötervishoiu ja tööohutuse seadus)

Töötaja füüsilise ja vaimse ülekoormuse vältimiseks peab tööandja kohandama töö töötajale võimalikult sobivaks. Töökoha kujundamisel ja töö korraldamisel peab arvestama töötaja kehalisi, vaimseid, soolisi ja ealisi iseärasusi, tema töövõime muutumist tööpäeva või vahetuse jooksul ning võimalikku pikaajalist üksinda töötamist. (Töötervishoiu ja tööohutuse seadus)

 

iDevice ikoon Mõtlemisülesanne

Kas tööandja on sisustanud sinu töökoha vastavalt erialast tulenevatele nõuetele?

Oled sa rahul oma töökoha sisustusega ja vahenditega, millega tööd teed? 

Mõtle, millised ohutegurid esinevad sinu töökohal?

Kas esinevate ohutegurite vältimiseks on kasutusele võetud ettevaatusabinõud (kaitsevahendid)?


Töötingimused ja töökeskkond/ M. Sirk