Tallinna Ülikooli Teadusnädal 26.09 – 30.09
Tallinna Ülikooli Teadusnädal avab teaduse uksed kõigile! Nädala jooksul toimuvad vestlused inimõiguste teemal, katsed toiduvalmistamises, teadusmuusika ja testida saab oma kehalist toonust. Muu hulgas saab külastada ülikooli arheoloogia teaduskogu ja osaleda tasuta töötubades. Tule tutvu teadusega!
Lisa kalendrisse
iCal calendar26. ja 28. september kell 9.30–15.00 „Teadus köögis - millised on muna omadused toiduvalmistamise protsessis?”
„Teadus köögis” tutvustab praktiliste katsete läbi osalejatele, millest koosneb muna ja milliseid rolle täidab muna erinevates toiduvalmistamise protsessides. Katsed aitavad mõista valkude denatureerumist ja koaguleerumist ning emulsiooni moodustumist, paralleelselt valmivad ka töötoas toidud, mida saab ühiselt maitsta. Osalised saavad praktikumist kaasa teadmised ja oskused, mis tagavad edaspidi paremad tulemused iseseisval toiduvalmistamisel.
Toimumise koht: Räägu tn 49, ruum 103
Toimumise aeg: 26.september ja 28.september, mõlemal päeval 2 rühma (12 osalejat). Töötoa ajad: 9.30–12.00 või 12.30–15.00
Kohad täis!
26. september kell 18.30–19.30 loeng-kontsert „Ullo Toomi aastal Tantsutaadist sümfooniaorkestri seades”
Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkester toob alanud hooajal endaga lavale orkestri tegevusse oluliselt panustanud inimesed ja teemad. Teadusnädala raames räägime tantsukunstist.
Toimumise koht: Tallinna Ülikooli aula.
28. september kell 10.30–14.50 minikonverents „30 aastat keskkonnaökoloogiat”
Tallinna Ülikooli Loodus- ja Terviseteaduste Instituudi Ökoloogia keskus tähistab oma 30. sünnipäeva ning kutsub kõiki oma sõpru minikonverentsile ja ÖK publikatsioonide seeria uue raamatu esitlusele.
Toimumise koht: Tallinna Ülikooli Mare maja, ruum M218 (Tallinna saal)
28. september kell 11.00–12.00 „Appi, ma leidsin aarde”
Töötoas saab teada, mida teha juhul kui arvad, et oled leidnud arheoloogilise leiu. Kas sa tead, kellele sellest teatata? Mis leidudest edasi saab? Kas leidja saab kuulsaks? Aga rikkaks? Neile ja veel teistele küsimustele saab töötoast vastuse.
Töötuba viivad läbi Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituudi teadur Tuuli Kurisoo ja Muinsuskaitseameti nõunik Nele Kangert, kes igapäevaselt tegelevad arheoloogiliste leidudega.
Toimumise koht: Tallinna Ülikooli Arheoloogia Teaduskogu, Rüütli 10.
28. september kell 15.00–16.00 töötuba "Kas erivajadus on ikka eriline?"
Tunnetustoas on väljapanek, kus on näha, kuidas on rakendatud interdistsiplinaarselt teadmisi, luues kasutajasõbralikke õppevahendeid, mis ühteaegu on universaalsed ja rakendatavad laiemas sihtgrupis, sealjuures arvestavad ka erinevate erivajadustega. Külastajad saavad ise kogeda spetsiaalsete nägemispuudeid imiteerivate prillidega taktiilsete raamatute vaatamist ja pimedana kombates näiteks aimata, milline on karu. Antakse võimalus osaleda teadusuuringus ehk hinnata lühiloengu ja kompamise tulemusena puuteraamatute sobivust sihtgrupile. Saadakse teada, kuidas õpivad sügava liitpuudega lapsed aastaaegu, nädalapäevi jms.
Tunnetustoas ei pakuta lõplikke valmis lahendusi, vaid kutsutakse külastajat kaasa mõtlema, pakutakse võimalust vaadata, kombata, kuulata ja otsustada ise: kas erivajadus on ikka eriline?
Toimumise koht: Tallinna Ülikool Terra maja (T-322)
Lisainfo ja registreerimine: Silvia-Kristiin Kask, silvia-kristiin.kask@tlu.ee
28. september kell 16.00–18.00 teadusseminar "Are human rights online and offline the same?"
Do freedom of expression and the right to privacy have the same meaning offline and online? Very often the proposition that the same rights as people have offline must also be secured online is accepted without hesitation. Yet it is important to view whether this idea of the sameness of offline and online human rights carries more than just a rhetorical component. This is the question about the justification of the idea of sameness.
Läbiviija: Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi inimõiguste professor Mart Susi.
Toimumise koht: Tallinna Ülikooli Mare maja (M-648), Uus-sadama 5 kui ka zoomi vahendusel.
Seminar toimub inglise keeles.
28. september kell 10.00–15.00 kehalise sooritusvõime analüüsi labor
Kõigil huvilistel on võimalik testida oma kehalisi võimekusi, näiteks reaktsioonikiirust, hüppevõimet, tasakaalu jm Tallinna Ülikooli Astra hoone fuajees. Eelregistreerimist pole vaja, katseid saab teha elavas järjekorras.
Toimumise koht: Tallinna Ülikool Astra hoone fuajee.
29. september kell 13.00–14.30 seminar "Ravimuda ja kosmeetika arendamise võimalused ettevõtetele"
Seminaril tutvustame Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži Tervisedenduse ja Rehabilitatsiooni Kompetentsikeskuse ravimuda kasutusvõimalusi ja -lahendusi. Ning läheme loodus- ja terviseteaduste instituudi teaduslabori ringkäigule, kus näitame looduskosmeetika tootearenduse protsessi.
Läbiviijad:
- Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži Tervisedenduse ja Rehabilitatsiooni Kompetentsikeskuse direktor Eva Makienko
- Tallinna Ülikooli Ökoloogia keskusest Galina Kapanen
- Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi tooteinnovatsiooni peaspetsialist Maria Martšenko ja keemilise analüüsi katselabori juhataja Mari-Liis Leinus.
Toimumise koht: Tallinna Ülikool, T-412.
30. september kell 15.00 ringkäik TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi telestuudiotesse
Reedel, 30. septembril teeb ringkäigu BFMi stuudiotesse Elari Lend. Oodatud on kõik filmindusest ja teletootmisest huvitatud gümnasistid. Tuur kestab 1 tund.
Toimumise koht: Tallinna Ülikool, Nova maja (Narva mnt 27)
Lisainfo Teadusnädala korraldajatelt:
Silvia-Kristiin Kask, silvia-kristiin.kask@tlu.ee, teaduskommunikatsiooni peaspetsialist
Kersti Pado, kersti.pado@tlu.ee, teaduskorralduse spetsialist