Page 41 - Tallinn University
P. 41
See on äärmuslikult demokraatlik arusaam tõest, mis samastab selle isikliku arvamusega ning individuaalse vabadusega ise otsustada, mis on tõene ja mis mitte.
Sissejuhatuses toodud väide kuritegevuse kohta on tõelaadne, sest selle peamine eesmärk on veenmise asemel publiku uskumuste kinnitamine.
Jama on  losoof Harry Frankfurti järgi aga teatud tüüpi petmine, mis erineb valetamisest selle poolest, et jama ajaja on tõe suhtes ükskõikne. Kui valetaja loodab, et tema väiteid peetakse tõeseks, siis jamaja loodab, et teda usutakse.
Näiteks president Trumpi väide globaalse soojenemise kohta on jama, sest siin ei esita ta vastuargumente või
tõendeid, vaid püüab publiku poolehoidu võita nende emotsioonidele ja eelarvamustele apelleerides.
Miks jama aetakse? Sest lisaks publiku emotsiooni- dele ja olemasolevatele uskumustele apelleerimisele on jamamine ning tõelaadsus taktikalised vahendid teise osapoole eksitamiseks.
Jama asümmeetria printsiip ütleb, et jama ümberlükka- miseks kuluva energia määr on ühe suurusjärgu võrra suurem jama loomiseks vajaliku energia määrast. Seega kasutab jama ajaja teisi ära: ta jätab neile vähem aega oma seisukohtade esitamiseks, sest sunnib neid jama kummutamisele aega kulutama. See jätab jama ajajale rohkem aega publiku veenmiseks.
kultuurilised kompetentsid
39


































































































   39   40   41   42   43