Page 40 - Tallinn University
P. 40
tõde, jama ja
tõelaadsus
Vale võib olla nii tahtlikult esitatud väär väide, jama kui ka tõelaadne ehk tõesena näiv väide. Valetaja teab ja austab tõde piisavalt, et seda moonutada.
14. aprillil 1994. aastal ütles RJR Nabisco tegevjuht James W. Johnson: „Sigarettide suitsetamine ei ole rohkem sõltuvust tekitav kui kohv, tee või Twinkied.“
6. novembril 2017 kirjutas Donald J. Trump Twitteris: „Globaalse soojenemise mõiste loodi hiinlaste poolt ja nende jaoks, et muuta USA tööstus konkurentsivõi- metuks.“
Newt Gingrich ütles 1. detsembril 2016 CNN-is järg- mist: „Keskmine ameeriklane, ma vean sinuga selle peale sel hommikul kihla, ei arva, et kuritegevus on kahanenud, ei arva, et neil on turvalisem ... Inimesed tunnevad end ohustatumana.“
Neid kolme väidet ühendab see, et need on valed. Neid eristab see, et nad on valed erineval moel: esimene on vale, teine on jama ja kolmas tõelaadne.
oliver laas
Oliver Laas,  losoo a doktorant
Tõde on üks  losoo a keskseid teemasid. Sellega on seotud tõe probleem: mis on tõde ja mis teeb millegi tõeseks?
Kõige levinum tervemõistuslik lahendus on tõe vasta- vusteooria, mis ütleb, et mingisugune väide on tõene, kui see vastab maailma mingile objektiivsele tunnusele. Ühesõnaga: tõde on väite vastavus maailmaga.
Vale on tahtlikult esitatud väär väide. Valetaja teab ja austab tõde piisavalt, et seda moonutada. Tema eesmärk on teadlik eksitamine. Valega on tegemist esimese näite puhul: sigarettide tootjad olid suitsetamise sõltuvust tekitavast ja tervist kahjustavast mõjust teadlikud, aga varjasid uuringute tulemusi.
Tõelaadsus on aga on väite tõesena näimine, intuit- siooni või kõhutunde alusel tõesena tundmine, mis ei sõltu faktidest, argumentidest ega tõenditest. Tegemist on teatava kollektiivse enesepettusega, milles kõneleja ja publik on aktiivsed kaasosalised.


































































































   38   39   40   41   42