4. Kasutajakoolitus Eesti raamatukogudes
Kasutajakoolitust pakuvad eri tüüpi raamatukogud, alates kooliraamatukogudest ja lõpetades teadusraamatukogudega.
Eesti raamatukogude kasutajakoolitusest saad ülevaate kui leiad vastused alljärgnevas tekstis esitatud küsimustele ja sooritad ettenähtud ülesanded.
Tegelikult algab raamatukoguteadmiste õpetamine juba lasteaialastele peamiselt raamatukogututvustuse, raamatukogudesse korraldatavate õppekäikude vormis.
See peaks jätkuma koolis läbiviidavate raamatukogutundide kaudu.
Kasutajakoolitust kooliraamatukogude tegevuses rõhutavad mitmed rahvusvahelised dokumendid. Nt IFLA poolt ette valmistatud ja UNESCO poolt 1999.a. ratifitseeritud “Kooliraamatukogude manifestis” on kooliraamatukogu üks eesmärk: “kujundada ja säilitada lastes eluaegne harjumus ning huvi lugemise, õppimise ja raamatukogude kasutamise vastu. Ka IFLA ja UNESCO kooliraamatukogu juhendi (The IFLA/UNESCO school library guidelines) viiendas peatükis on kasutajakoolitus sätestatud ühe kooliraamatukogu ülesandena.
Põhikooli ja gümnaasiumi riiklikes õppekavades (2011) ei tooda küll infopädevust teiste vajalike pädevuste hulgas eraldi esile, kuid õpipädevuste hulka on arvatud ka “suutlikkus hankida vajaminevat teavet” ja haridus – ja teadusministri määruses “Kooliraamatukogu töökorralduse alused”(2010) on üks raamatukogu vastutus “arendada teabe hankimise oskust”.
Seega peaksid kooliraamatukogud kasutajakoolitusega tegelema. Eesti kooliraamatukogude kasutajakoolituses saab tugineda 2010. aastal ilmunud üldhariduskoolide raamatukoguhoidjatele määratud juhendile “Infokirjaoskuse edendamise võimalused kooliraamatukogus”, mille koostajaks on Ester Sõrmus.
Siinkohal tahaks nimetada ka kunagise Haridusministeeriumi poolt 1986. aastal välja antud “Raamatukogutundide näidisprogrammi I – VIII klassile”. Selles leiduvatest teemadest pidi mitmeid õpetama kas kooli või rahvaraamatukogu. Seega oleks nende tundide kaudu raamatukogudel avanenud võimalus anda õpilastele edasi kasutajakoolituse teadmisi. Kahjuks puuduvad andmed – kas see programm leidis reaalset rakendust kõigis Eesti koolides.
Soorita otsing veebis ja vasta küsimusele:
3.1. Millistes eesti kooliraamatukogudes viiakse läbi kasutajakoolitust?
Rahvaraamatukogu
“UNESCO rahvaraamatukogude manifest” nimetab rahvaraamatukogu ühe ülesandena - informatsiooni kasutamisoskuse edendamist.
Rahvaraamatukogud pakuvad kasutajakoolitust nii täiskasvanud lugejatele kui ka õpilastele.
3.2. Milliseid kasutajakoolituse vorme ja meetodeid rakendatakse alg-, põhi- ja gümnaasiumiõpilaste koolitamisel? Vasta küsimusele Õpetajate Lehes ilmunud artikli “Infopädevus raamatukogus” põhjal.- http://www.opleht.ee/?archive_mode=article&articleid=3179&print=1
Leia veel materjale kasutajakoolitusest eesti rahvaraamatukogudes. Too näiteid selle sisu ja korralduse kohta.
Ülikooliraamatukogud
Ülikooliraamatukogudel on kõige pikemad kasutajakoolituse traditsioonid. Kasutajakoolitus on saanud alguse ja kujunenud välja eelkõige ülikooliraamatukogudes. Kirjanduses leiduvad andmed, et juba 17. sajandil õpetati raamatukogu kasutamist Saksamaa ülikoolides.
Kasutajakoolituse arengusse on silmapaistva panuse andnud Ameerika Ühendriikide ülikoolide raamatukogud, kus 19.sajandi lõpukümnenditel koolitati kasutajaid paljudes ülikoolides ning kust pärinevad mitmed tuntust kogunud kasutajakoolituse programmid.
Eesti ülikooliraamatukogud on vähem või rohkem süsteemselt oma kasutajaid koolitanud 1920-ndatest aastatest alates. Esimesed seminarid pidas Tartu Ülikoolis Friedrich Puksoo.
3.3. Leia materjale kasutajate koolituste kohta, mida korraldavad Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu, Tartu Ülikooli Raamatukogu ja Tallinna Tehnikaülikooli Raamatukogu. Mida ja kellele õpetatakse? Millise ülikooli programmid tunduvad Sulle kõige süsteemsemad? Põhjenda miks?
Muud raamatukogud
Kasutajakoolitust pakuvad peale ülikooliraamatukogude ka muude kõrgkoolide raamatukogud. Teadmisi infovahenditest ja nende kasutamisest vajavad ju eelkõige eri tasanditel haridust omandavad noored. Aga kasutajakoolitust võivad, ühes või teises vormis teha ka asutuste ja organisatsioonide raamatukogud. Kasutajakoolituse programm on välja töötatud ja regulaarsed koolitused toimuvad ka Eesti Rahvusraamatukogus.
3.4. Tutvu kasutajakoolituse korraldusega Eesti Rahvusraamatukogus. Keda ja kuidas koolitatakse?