Vanuskordaja

Definitsioon:     
Sündimuse vanuskordaja on näitaja, kus lugejas on (elus)sündide arv vaadeldavas vanuses naiste hulgas (tavaliselt ühe- või viieaastane vanusrühm) teatud aja jooksul ja nimetajas vanusrühma keskmine suurus samal perioodil.

Vanuskordaja näitab sündide intensiivsust vanusrühmas vaadeldaval perioodil. Näiteks sündide intensiivsus 20-25 aastaste naiste hulgas 2010. aastal või sündide intensiivsus 30 aastaste naiste hulgas 2011. aastal.

NB! Vanuskordajate arvutamisel tuleb tähele panna, et:

  1. Vanuskordajaid arvutatakse fertiilses eas naiste kohta. Sagedamini kasutatav vanusvahemik on 15-45 aasta, mis jaotatakse ühe-, viie- või kümne aastasteks vanusrühmadeks.
  2. Lugejas ja nimetajas kasutatakse sama vanusvahemikku. Juhul kui keskmine rahvaarv on antud üheaastaste vanusrühmade kohta, aga sündide arv viieaastaste rühmade kaupa, siis tuleks enne vanuskordaja arvutamist keskmine vanusrühma suurus teisendada samuti viieaastaseks.
  3. Kui sündmused katavad üheaastase perioodi, aga vanusrühm on näiteks viie- või kümneaastane, siis tuleb vanuskordajat korrutada selle arvu aastatega mitu vanust on rühma koondatud (a la mitu aastat selle vanusrühma naised taolist sündimuse taset kogevad).
  4. Vanuskordajat ei ole vaja 1000-ga läbi korrutada

 

Kasutus:                    

Sarnaselt teistele rahvastikuprotsessidele on sündimus tugevas sõltuvuses vanusest. Vanuskordajate abil saab vaadata, kuidas sündimuse intensiivsus varieerub eri vanusrühmades. Võrrelda saab ka eri rahvastikke, näiteks seda millised vanusrühmad panustavad kõige enam sündimusse vaadeldaval perioodil.

Vanuskordajad on summaarkordaja arvutamise aluseks.

Vanuskordajate graafiline esitus annab nö "vanuskõvera".

 

Ingliskeelne termin: Age-specific feritility rate