AJALUGU | AHNE 2011 | KAART | KONTAKT

Käesoleva aasta 23.augustist kuni 11. septemberini toimus Helsingis, Suvilahti endises gaasivabrikus, täpsemalt Kattilahallis (boileri saalis) Sörnäisten rantatie 22 AHNE 2010. Helsingi Kunsti ja Disaini Kõrgkooli-, Aalto Ülikooli- ja Tallinna Ülikooli kunstitudengite loomingu ühine näitus-kunstifestival. Ettevõtmise teemaks valiti PLEASURES RECOMMENDED

AHNE ühisnäituste traditsioon sai alguse aastal 2003. Esimene näitus toimus Tallinnas Rahvusraamatukogus. Sellele järgnesid:
Taik, Helsingi,2004., Linnagalerii Haapsalu 2005. Annantalo, Helsingi, 2006. Patarei Kultuuripark, Tallinn 2007. Suvilahti, Helsingi 2008. Rotermanni Rukkiveski, Tallinn 2009.
Nüüd sellel aastal Kattilahalli, Helsingi 2010.
Energiat ja loovust on jätkunud siiani ja plaanid järgmiseks kevadeks, uueks AHNEks valmis. Tõenäoliselt 2011a. saab toimuma kunstifestival mai kuus ja Tallinnas, Rotermanni kvartali Elevaatori hoones.

AHNE projekti eesmärk on leida võimalusi kunstitudengite iseseisva loomingu esitlemiseks. Kogeda kõike, mis kaasneb näitusetegevusega. Olles ise looja, tööde autor, kuraator, arendaja, monteeria ja diplomaat.Ühiselt valitakse näituse teema, järgneb protsessiline loometegevus, mis kulmineerub õppeaasta lõpus ühisnäitusega.
Kuna tegemist on rahvusvahelise koostööga siis on suurepärane võimalus võrrelda tulemusi ja üksteise õnnestumistest õppida.
Käesoleval aasatl oli põhiraskus soome üliõpilastel kanda. Ja tõesti imetlusväärne iseseisvus, ilma pedagoogide vahelesekkumiseta kureeriti kogu näitus. Sügav kummardus soome koolisüsteemile ja kunstiõpetusele. Tudengid ehitasid, saagisid, monteerisid nagu proffessionaalsed ehitajad. Samas lahendasid peenetundeliselt kujundus probleemid, kõik tööd paigutati parimatele kohtadele. Ükski autor ei saanud solvatud. Üllataval kombel koristati enda järel maha pudenenud saepuru ja pakkepaber, pühiti põrand.
Näituse hoone rent maksis 10 000 eurot. Isegi Soomes on see päris suur summa raha.
Ikka leiti, et see kulutus oli vajalik teha, ei peetud paljuks. Kindlasti suur tänu Aalto Ülikooli prof. Teemu Mäkile kes toetas üliõpilasi prioriteetide hindamisel. Pakuti ka odavamaid lahendusi.
Näituse hoone KATTILAHALL kahe taevapoole sirutuva korstna vahel on tõesti suurepärane koht kunstile ja kultuurile, helge ja avar imetlusväärse arhitektuuriga tehasehoone. Pean märkima, et hetkel teenib Kattilahall Eesti kultuuri edasi, nimel seal resideerub Helsingi Eesti maja.
Näituse teema "PLEASURES RECOMMENDED" andis võrdlemisi vabad käed interpreteeringuteks. Pealispindsel vaatamisel jäi silma, et enamikes töödes domineerisid värvid roosa, valge ja must. Ohtramalt oli värvi näitusehoone ees asuval graffiti seinal. Tavaliselt kaasnevad graffitistidega skandaalid, sodivad nad ju puha ära. Soomlased lahendasid olukorra nii, et andsid ca 100 meetrit betoonist seina graffiti tarvis. Nutikas lahendus graffiti sõprade koondamiseks. Teadagi graffiti on elav kunst, pidevalt ülemaalingutes muutuv ja täienev. Näituse vältel muutus pilt iga päevaga.
Pakkus näitus kõigile meeltele naudinguid. Mõtteainet arutlemiseks, kas naudisklemisega mitte liiale ole mindud ja missuguseid naudinguid üldse himustatakse.
Omalt poolt tahan tänada kõiki osalejaid kunstinaudingute eest! Üliõpilaste toetamise eest tahan eraldi tänada Aalto Ülikooli kunstiteaduste dok. Karolina Kiili ja maalikunstnik Tuomo Saalist.
Ja kindlasti suur aitäh Tallinna Ülikooli kunstitudengitele olge te tänatud :
Alisa Jakobi, Anne-Ly Raid, Kristiina Rein, Kadri Uuk, Pia Pikkor, Monica Meius, Minni Kaju, Annika Saar, Liina-Karina Mikkor, Maris Oosalu, Tiia Rodi, Karin Kogerma, Maris Soobik, Kristel Soidra.

Renee Aua