Orienteerumisest

Orienteerumine - see on aktiivse puhkuse suurepärane vorm, üks kõige meeldivamaid, huvitavamaid ja värskendavamaid füüsilisi tegevusi. Sellega võivad tegeleda inimesed igas vanuses ning erineva füüsilise ettevalmistusega.

See spordiala ei pane üksnes lihased liikuma, vaid ka aju tööle. Tänu sellele tekib tõeline rõõm, mis paneb unustama igapäevased mured.

Orienteerumine nõuab mõningaid teadmisi topograafias, oskust lugeda spordikaarti ja maastikku ning neid teadmisi omavahel siduda. On vaja osata valida ratsionaalne teekond, mis nõuab sportlaselt kiiret ja täpset olukorra analüüsi suure füüsilise pinge all. Orienteerujal kujunevad sellised vajalikud omadused nagu tähelepanelikkus, vastupidamine, tahtejõud ja oskus orienteeruda halbades tingimustes.

Asja mõte seisneb selles, et kompassi ja kaardiga tuleb leida maastikul üles mingi arv kontrollpunkte ja võimalikult kiiresti jõuda finisisse. Rada on kaardi peal märgitud ringikeste abil, mis on ühendatud sirgjoontega. Iga ringikese sees asubki kontrollpunkt. Punktid peab läbima antud järjekorras. Igas kontrollpunktis asub komposter, millega teie teete marke oma kontrollkaardile. Teevalik järgmisesse punkti pole kindlaks määratud, igaüks valib ise endale raja, millega jõuda kõige kiiremini kontrollpunkti. Just võimalus ise valida ja ise punkti jõuda ongi orienteerumise võlu.

Enne õppelaagrisse minekut peab olema selge orienteerumise teoreetiline pool. Kontrolltöö toimub viimasel orienteerumise tunnil.

Riigikaitse tunnis vaadeldavad alateemad ja õppematerjalid on kokkuvõtvalt alljärgnevalt toodud.

KOMPASS

TINGMÄRGID

KONTROLLKAART JA -PUNKT, KAART

LEGEND

 

Pealehele