On olemas palju erinevaid kompassi tüüpe, spetsiaalselt mõeldud sportlikuks orienteerumiseks. Nad võivad olla täidetud nii õhuga, kui ka spetsiaalse vedelikuga. Vedelikuga kompass on parem, sest nool saavutab vedelikus kiiresti pusiva asendi. Õhuga kompass on tunduvalt odavam ja seda võivad kasutada just algajad. Neil kellel on rohkem kogemusi ja kes osalevad võistlustel, vajavad kompassi, mis on täidetud vedelikuga. See kompass aitab kokku hoida aega ja hoida kindlalt suunda liikumise ajal. Kompassi nooled on varvitud 2 värviga. Punane värv näitab põhja, aga valge(või must) - lõunasse. Rohkem kasutatavaid kompasse on kahte tüüpi - plaadikompass ja näpukompass. Esimene kompassi tüüp kujutab endast läbipaistvat platvormi, mille külge on kinnitatud kompass noolega. Platvormil, olenevalt mudelist, võib olla luup, augud stardi ja punktide joonistamiseks, sammude arvutaja, tavaline joonlaud, joonlaud vahemaade arvutamiseks ning spetsiaalne suunduv paralleelselt punasele noolele, mida kasutatakse suunaga liikumiseks . Selleks, et kompass ära ei kaoks kinnitatakse ta spetsiaalse nööriga käe külge
See spordiala ei pane üksnes lihased liikuma, vaid ka aju tööle. Tänu sellele tekib tõeline rõõm, mis paneb unustama igapäevased mured.
Milleks vajab orienteeruja kompassi?
* selleks, et leida kaardi peal üles põhi,
* jooksmiseks suuna järgi.
Kuidas õigesti võtta ette kaart?
See on kõige lihtsam ja arvatavasti tähtsaim vaiadus kompassi kasutamisel.
* võtke kaart ette horisontaanselt,
* pange sinna peale kompass,
* keerake kaarti niikaua, kuni kaardil olevate noolte suund samastub kompassi noolega, see tähendab, et nad peavad ühele poolele näitama.
KONTROLLKAART JA -PUNKT, KAART