BOTAANIKA

Praktikumi selle osa arvestus on kaheosaline: väliperioodi lõpul õppekäikudel nähtud taimede tundmise ja määramisoskuse kontroll ning koostatud herbaariumi vastamine sügisel.

Herbaarium on soovitatav koostada valdavalt välipraktika ajal, siis on õpitavad taimed hästi meeles ja eksimisvõimalus väike. Keelatud pole mujalt (Eestist) suve (kasvuperioodi) jooksul korjatud taimede esitamine. Kui aga palju taimi on valesti määratud (eriti, kui valik koosneb väga lihtsatest liikidest), siis ei taga ka ilusasti vormistatud herbaarium arvestust. Herbaariumi vormistamise nõuded - vt. eraldi peatükk.

Herbaariumi vastamine seisneb sellesse kuuluvate liikide tundmises, nimede teadmises eesti ja ladina keeles. Kui esineb valesti määratud taimi, tuleb neid määrata uuesti, kuni tulemus on õige.

Taimede õppimine

Õppekäikudel nähtavad tundmatud taimed on kasulik välimärkmikku üles kirjutada, lisades sinna iseloomuliku tükikese taimest (miniherbaarium). Taimede pisitunnuste paremaks nägemiseks on vajalik luup. Iseseisvaks tööks on vaja taimemäärajaid, näiteks:

Eesti taimede määraja. Tln., 1966.

Taimede välimääraja. Tln., 1973 või 1975.

Taimede kogumine

Soontaimi võib õppekäikudel koguda kohe herbaarraami vahele (raam on raske!), taimemapi vahele või kilekotti (parimad on “lukuga” kilekotid). Kilekott pole sobiv (eriti lahtine) õrnade taimede jaoks (sõnajalad, varjutaimed), ja seda eriti ilusate palavate päiksepaisteliste ilmadega. Kilekotti vett kallata taimede närtsimise vältimiseks pole soovitatav, samuti vihmamärgade taimede kogumine - nende kuivatamine on palju vaevanõudvam. Taimede väljakaevamiseks peaks olema tugev nuga või kühvel. Taim tuleb kohe varustada leiuandmetega (kasvõi number taime juurde ja täpsem kirje märkmikusse).

Taimede kogumisel on vaja paberit, mille vahele taimed paigutada kuivama (ühekordne ajaleht), lisaks vahepabereid suures hulgas (iga päev vahetada, kahekordne kuivatatavate taimede arv) (sobivad vanad ajalehed). Vahepaberite asemel võib kasutada ka lainepappi - see on aga palju ruumimahukam, kuid liikuva sooja õhu olemasolul võimaldab laisalt, ilma igapäevase vahetamiseta edukalt kuivatada)

Herbaariumi vormistamine:

NÕUDED TAIMELE

 

Taimel peab olema:

  1. Õis ja/või vili (sõnajalgtaimedel eospesad).
  2. Leht ja vars (sõnajalgadel piisab lehest rootsu aluseni).
  3. Juur (sõnajalgadel pole vaja, puudel ja põõsastel piisab oksast).

Taime seadmine

  1. Kui on liiga pikk, siis tuleb kokku murda, painutada ei tohi.
  2. Kui on veel suurem, siis lõigata latv ja juur (koos mõne lehega) ning asetada eraldi (kõrvuti).
  3. Kleepida herbaarlehe külge ca iga 5 cm järel. Taime osad ei tohi jääda lehe paindudes ripakile!
  4. Sünnimaa mulda pole herbaarlehele vaja!

NÕUDED ETIKETILE

  1. Sugukond (eesti k. + ladina k.).
  2. TAIME NIMI eesti keeles suurelt + ladina k. normaalse kirjaga. Ladinakeelse nime järele ka autori nime lühend.
  3. [Taime perekonna nimi vaid juhul, kui ta puudub liigi nimes (n: RUKKILILL perek. Jumikas)].
  4. Leiukoht (maakond, vald, küla, talu, mägi, ...).
  5. Kasvukoht (järve kallas, liivane niit, salukuusik, õu, teeserv, ...) (sammaldel ja samblikel lisaks kasvupind - s.o. näit. kuuse tüvi, lubjakivi, maas, kännul, kase oksal, betoonpostil ...).
  6. Leiuaeg (31. veebruar 1999. a.).
  7. Leidja = koguja nimi.
  8. Määraja nimi (teil ilmset sama, kes koguja).

TAIME KUIVATAMINE

  1. Normaalne - vahepaberite vahetamine
  2. Kiirendatud - triikimine
  3. Laisk aga ruumikas - lainepappide vahel vertikaalselt soojaallika kohal
  4. Liiga aeglane - taim läheb pruuniks (mõni liik siiski alati!) või kolletub
  5. Sileda ilusa taime saab vaid tugeva pressi all

HERBAARIUMI MAHT

  • 20 taime

HERBAARIUMI ESITAMINE

  1. Tähtaeg 4. sept. Arvestuse saab (kui zooloogia osa on korras) alles herbaariumi vastamise järel (valemäärangute parandamine, tundmine + ladina k.), see kestab kuni 13 09.
  2. Herbaariumil peab olema lisaleht taimede mingis süstemaatilises järjekorras nimekirjaga (vt. taimemääraja järjekorda), taimed peavad olema herbaariumis samas järjekorras.
  3. Leukoplast jms. nõrgalt siduv materjal pole taime kleepimise vahendid - selliselt seatud taim on võrdne kleepimata taimega.
  4. Nätske taim pole herbaariumi taim - ei lähe arvesse
  5. Kui mõni huvitav taim jääb määramata, peab tema etikett ülejäänud osas olema ikkagi täidetud!