TERE AEDADES KASVAVAID KEVADLILLI UURIMA!

Tänapäeval on loodusel võimalik näha kahte poolt – seda, mis on selles maailma paigas põliselt olnud ja seda, mida on inimene sinna kujundanud. Esimene kipub taanduma inimtegevuse ees, teda on juba mitmel sajandil uuritud. Teine pool – inimkaaslev – on tundunud olevat inimese osa. Alles viimastel kümnenditel on hakatud rohkem mõistma ka kultuurtaimede ja koduloomade kuulumist loodusesse.

Lilled on looduslikud, neid korjatakse metsast ja armastatakse väga. Teistsugune on armastus aialillede vastu. Ka nemad on osa loodusest, nagu ka inimene ise. Aialilledest teavad aga looduseuurijad väga vähe, erinevalt metsa- ja niidutaimedest.

Siin soovitakse saada teavet kevadiste sibullillede liikidest, sortide mitmekesisusse ei süüvita. See käiks ka peaaegu kõigile üle jõu. Koos sibullilledega käsitletakse ka sarnase eluga mugultaimi.

Kevadlillede liikide paremaks äratundmiseks on Internetti üles pandud teatavalt ja arvatavalt Eestimaa aedades ja majade juures kasvatatavate kevadlillede pilte. Need asuvad aadressil: http://www.tba.ee/Kevadlilled/ . Pildid tulevad esialgu esile väiksena, nendest parema ettekujutuse saamiseks tuleb hiirega valida soovitaval pildil. Samuti on püütud liikide lähedale seada sarnaste taimede pilte.

Tööjuhend paremaks teabe saamiseks asub järgneval aadressil: http://www.tpu.ee/~toenu/lill/seletus.htm

 

Uurimus toimub Tallinna Pedagoogikaülikooli Bioloogia õppetooli ja Tallinna Botaanikaaia koostöös.

Tõnu Ploompuu

Bioloogia õppetooli assistant